• Wybory do rady Samorządu Uczniowskiego 2019

          • Dnia 22. 10. 2109r. w Zespole Placówek Oświatowych im Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle odbyły się wybory do rady Samorządu Uczniowskiego.

            Głosowało 416 uczniów

            Głosów ważnych 405

            Głosów nieważnych 11

            W wyniku głosowania komisja stwierdza:

            Roksana Ruszczyk - przewodnicząca

            Bartosz Żebrowski - z – ca przewodniczącego

            Suzana Bednarczyk - skarbnik

            Amelia Wiktorowicz - sekretarz

            W dniu 31 października 2019r nastąpiło przekazanie obowiązków nowej radzie Samorządu Uczniowskiego czyli Roksanie Ruszczyk, Bartkowi Żebrowskiemu, Suzanie Bednarczyk i Amelii Wiktorowicz. Uczniowie podziękowali za głosy za zaufanie. Przewodnicząca dodała, aby nauczyciele i uczniowie czuli się dobrze w szkole, żeby szkoła była przyjaznym miejscem, gdzie nie tylko się uczymy, ale też bawimy.

            Pani dyrektor podziękowała ustępującemu samorządowi wręczając skromne upominki za pracę na rzecz szkoły.

            W ramach samorządności szkolnej zainicjowano cykl spotkań zatytułowanych

            „ Sto pytań do................”.

            Pierwsze spotkanie było z dyrektor naszej szkoły panią Haliną Prusaczyk.

            Pytania dotyczyły różnych dziedzin życia , a pani dyrektor wywiązała się z tego zadania wzorowo

             

             

          • Nasi uczniowie na I Festiwalu Dyni w CKK

          •  Dnia 9 listopada 2019 r. obie grupy dialektowe ( młodsza i starsza) z Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle dały popis swoich umiejętności podczas

            I KURPIOWSKIEGO FESTIWALU DYNI "Kurpśoske målóny pśękne jϊ zdrowe"

            w CKK im. ks. M. Mieszki w Kadzidle zorganizowanego przez wójta Gminy Kadzidło-Pana Dariusza Łukaszewskiego oraz pomysłodawczynie ze Stowarzyszenia Kurpiowskie Inspiracje: p. Irenę Bachmurę  i p. Danutę Staszewską. 

            Były tańce, śpiewy, recytacja gadek i wierszy w dialekcie kurpiowskim.

            Podczas imprezy środowiskowej dla mieszkańców Gminy Kadzidło zaprezentowano efekty projektu ,,Powrót dyni na kurpiowskie stoły” . Pani Magdalena Kacperek dietetyk i specjalista w zakresie żywienia wystąpiła z prelekcją nt. zdrowotnych i odżywczych właściwości dyni. Podczas imprezy organizatorzy zaprezentowali folder z przepisami Zdrowie w kolorze dyni (Zdroźe w kolorze målóna), odbyła się degustacja potraw z dyni, wspólne śpiewy i tańce​​​​​​​

            Spotkaniu towarzyszyła wystawa "Kurpśoske målóny pśękne jϊ zdrowe" prezentująca różne odmiany dyni wraz ze wskazaniem wartości odżywczych.

             

          • Ogólnopolska akcja „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”.

          • W październiku nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Akcja skierowana jest do uczniów klas I-III. Jej głównym celem jest kształtowanie nawyku codziennego czytania oraz rozwijania wyobraźni wśród uczniów młodszych  klas. ​​​​​​​

            W dniach 29, 31 października dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III wzięli udział w Szkolnej Akcji Czytelniczej pod hasłem „Gang Słodziaków Ekologicznie”.​​​​​​​

            Uczniowie obejrzeli teatrzyk kukiełkowy pt. „Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany” na podstawie książki „Gang Słodziaków”. Wysłuchali opowiadania, którego głównymi  bohaterami byli borsuk Bartek i mucha Henryka. W roli lektorów wystąpiły: p. M. Kaliszewska i p. M. Napiórkowska.

            Na spotkaniu uczniowie z klasy 3b zaprezentowali swoje Słodziaki wykonane z surowców wtórnych. Każdy Słodziak opowiedział w kilku słowach o środowisku, w którym żyje i jaką rolę pełni w przyrodzie. Były zagadki, pytania dotyczące życia leśnych zwierząt i wspólne zabawy przy muzyce ze Słodziakami - pluszakami.

            Na zakończenie p. C. Wojciechowska podsumowała konkurs na szczeblu szkolnym pt. „Czytaj codziennie”, który miał zainspirować dzieci do czytania.


            Nagrodami dla uczniów, a zarazem motywacją do czytania były maskotki Słodziaków, książki o przygodach Gangu oraz zakładki do książek.

            Pomysłodawcą akcji i fundatorem nagród jest sieć sklepów Biedronka.

             

          • NADZWYCZAJNY MIESIĄC MISYJNY W ZPO W KADZIDLE

          • Dobiegł końca Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. W obchody tego wydarzenia zaangażowali się w naszej szkole, na czele z panią dyrektor Haliną Prusaczyk, wicedyrektorami: p. Anną Alicją Mikulską, p. Lucyną Bakuła i p. Michałem Bogdańskim oraz katechetką p. Honoratą Czachowską, wszyscy nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. Wspólnymi siłami uwrażliwialiśmy dzieci i młodzież naszej placówki na czynienie dobra, ukazując aspekt misyjny.    

            Miesiąc Misyjny to długi szereg inicjatyw, których bilans jest jednoznacznie pozytywny. Do tego wyjątkowego czasu nasza młodzież z wolontariatu misyjnego i uczniowie zaangażowani w Papieskie Dzieła Misyjne przygotowywali się przez modlitwę, dobre uczynki. Na katechezie poznawali kulturę różnych krajów, zwyczaje i pracę misjonarzy, w kościele parafialnym włączali się w modlitwę różańcową. W każdy piątek października modlili się na różańcu za misje i o pokój, ponieważ to właśnie w krajach misyjnych jest najwięcej konfliktów i wojen.

             Godnym uwagi wydarzeniem był Kongres Misyjny w Łomży, w   który  aktywnie włączyli się nasi uczniowie, poprzez przygotowanie liturgii i prezentację krótkiej inscenizacji o św. Teresie od Dzieciątka Jezus – patronce misji. Występowali w strojach kontynentalnych, reprezentując dzieci wszystkich kontynentów: Europy, Afryki, Oceanii, Azji i Ameryki.  

            W Niedzielę Misyjną (20 października) nasi wolontariusze przygotowali oprawę liturgii i zaapelowali do wiernych z parafii Świętego Ducha w Kadzidle o pomoc ich rówieśnikom z krajów misyjnych, a poprzez inscenizację misyjną przybliżyli problemy, z jakimi spotykają się dzieci na wszystkich kontynentach świata.  

            W październiku odbyła się również akcja charytatywna „Pieczemy ciasta dla misji”. Została ona zorganizowana w ramach ogólnopolskiego konkursu: „MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z MISJI”:  OCHRZCZENI I POSŁANI - POMAGAMY MISJOM. Jej celem było pozyskanie środków na wyposażenie szkoły podstawowej prowadzonej przez siostry ze Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Gitega, w Burundi oraz pomoc dzieciom – sierotom w zapewnieniu wyżywienia i edukacji.

            Kulminacją Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego było spotkanie z misjonarzami: o. Juanem Carlos, p. Anią i p. Michałem, którzy przybyli do nas 30 października. Goście przeprowadzili animację misyjną w czterech w grupach wiekowych. Łącznie około 800 uczniów uczestniczyło w spotkaniu z MISJAMI. Wszyscy z wielką uwagą wsłuchiwali się w świadectwo misyjnego zaangażowania i podziwiali piękne egzotyczne stroje z Mongolii, Argentyny i Etiopii. Odważni mogli nałożyć na siebie strój i przez chwilę poczuć się Mongołem, Etiopczykiem, czy Argentyńczykiem. Dzięki  pokazowi multimedialnemu i krótkim filmom  uczniowie zobaczyli, jak wygląda szkoła na misjach, w jaki sposób podopieczni misji uczą się, pracują i modlą się oraz obchodzą święta religijne. Misjonarze uświadomili uczniom, jak dużo otrzymali od Pana Boga i że „każdy ochrzczony jest misjonarzem”. O zapał misyjny, życie zgodne z Ewangelią oraz o siłę i odwagę w dawaniu świadectwa apelował Ojciec Juan Carlos.   

            Pani Dyrektor podziękowała gościom za spotkanie z dziećmi a w imieniu uczniów wypowiedziały się dziewczęta z wolontariatu misyjnego. Na pamiątkę spotkania wręczono misjonarzom podziękowania oraz piękną kurpiowską wycinankę. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcie.

            To niecodzienne wydarzenie na nowo uświadomiło nam, że my także mamy w środowisku, w którym żyjemy, misję do spełnienia: kochać ludzi i pełnić dzieła miłości, bo nikt z nas nie może być obojętny i nieczuły wobec tych, którzy potrzebują pomocy.

            Dziękujemy rodzicom za wsparcie naszej działalności.

                                                                                                    s. Małgorzata  Szyszka

             

          • Kadzidło. Dworzec. Happening poetycki

          • Kadzidło. Dworzec. Happening poetycki. Czytamy. Rozmawiamy. Wiersze wędrują do pasażerów autobusów, mieszkańców, przechodniów, klientów sklepów. Gościmy Adama Wołosza i dziennikarzy. Vivat poezja💝 Vivat Biblioteka💝 Vivat uczniowie💝

             

             

          • AKCJA WOLONTARIATU MISYJNEGO "SPRZĄTANIE GROBÓW"

          • 25 października 2019 roku uczniowie należący do Wolontariatu Misyjnego, pod opieką siostry Małgorzaty Szyszki, w naszej szkole zorganizowali akcję „Sprzątanie grobów."

            Dwunastu wolontariuszy z klas VIII wybrało się po lekcjach na Cmentarz parafialny. Młodzież przyszła „uzbrojona” w niezbędny sprzęt i z wielką ochotą przystąpiła do pracy. Sprzątali Grób Nieznanych Żołnierzy, zapomniane mogiły, grabili liście i posprzątali alejki między grobami, a także zapalili znicze.Po zakończonej akcji sprzątania wzięli udział w modlitwie różańcowej, którą ofiarowali za misjonarzy i zmarłych, o których już nikt nie pamięta.Dzięki takiej akcji uczniowie uczą się szacunku dla tradycji i poszanowania miejsc pamięci o zmarłych.

             

          • Gościliśmy sędziego Sądu Okręgowego w Ostrołęce, pana Ryszarda Wardę

          • 23 października 2019r. w ramach "Tygodnia Konstytucyjnego", dzięki aktywności Pani Ewy Rydel, gościliśmy sędziego Sądu Okręgowego w Ostrołęce, pana Ryszarda Wardę. 

             W przystępny i ciekawy sposób przybliżył on młodzieży problematykę konstytucyjną, uświadomił zebranym, że mają bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas. Promował świadome obywatelstwo i motywował do większego zainteresowania sprawami publicznymi. Pan sędzia, na podstawie doświadczeń z pracy zawodowej, przedstawił również konsekwencje łamania prawa przez młodych ludzi, przestrzegał przed działaniami, których efektem mogą być konflikty z prawem.

            Spotkanie z panem sędzią to ciekawa lekcja na przyszłość, która skłoni uczniów do aktywnych działań obywatelskich i odpowiedzialności za własne czyny.

             

          • Dzień Papieski

          • 22. 10. 2019 r. uczniowie klas III-VIII uczestniczyli w uroczystym apelu zorganizowanym z okazji Dnia Papieskiego.

            W czasie spotkania prowadzący - Alicja Lisiewska z kl. 6c i  Bartosz Kalinowski z kl. 6b  przybliżyli zebranym postać wielkiego Polaka - Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II. Pani Iwona Gałązka zwróciła uwagę dzieci na postawę Karola Wojtyły jako ucznia, który zawsze przestrzegał zasad, potrafił cieszyć się życiem i umiał żartować, mimo że los boleśnie go doświadczał, a przede wszystkim na jego pobożność, która pomogła mu pokonać przeciwności i osiągnąć w życiu rzeczy wydawałoby się niemożliwe.Podniosły nastrój uroczystości podkreśliły piękne recytacje wierszy Karola Wojtyły w wykonaniu: Małgosi Pawłowskiej i Mai Florek z kl. 6c a także Natalii Szuby, Oli Niedźwiedzkiej, Pauliny  Golan i Michała Olka z kl. 6b.

            Dumę  z przynależności  do Ojczyzny wielkiego Polaka i  podziękowanie za dar życia  św. Jana Pawła II na tle dekoracji okolicznościowej wyśpiewali chórzyści z kl. IV-V pod kierunkiem pani Sylwii Jaworskiej.

            Prawidłowo przygotowane nagłośnienie pozwoliło wszystkim zebranym  w sposób szczególny przeżyć spotkanie z Janem Pawłem II i bracią uczniowską.

            Na zakończenie uroczystości pani wicedyrektor Anna Mikulska w kilku słowach nawiązała do bohatera uroczystości, zachęcała uczniów do pielęgnowania pamięci o wielkim Polaku- Janie Pawle II i podziękowała uczniom oraz  ich opiekunom za pięknie przygotowany apel.

             

          • PIECZEMY CIASTA DLA MISJI

          • „Biedni potrzebują naszych rąk,

            by im służyły, naszych serc,

            by ich kochały” / Matka Teresa z Kalkuty

            W Tygodniu Misyjnym w naszej szkole odbyła się akcja charytatywna. Została ona zorganizowana w ramach ogólnopolskiego konkursu: „MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z MISJI”:  OCHRZCZENI I POSŁANI - POMAGAMY MISJOM. Jej celem jest pozyskanie środków na wyposażenie szkoły podstawowej prowadzonej przez siostry ze Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Gitega, w Burundi. Pozyskując fundusze pomagamy dzieciom – sierotom w zapewnieniu wyżywienia i edukacji.

            Wolontariusze działający w Szkolnym Klubie Wolontariatu Misyjnego wraz ze swoimi opiekunami zorganizowali szkolny kiermasz ciast domowych. Choć wymagało ono sporego nakładu pracy ze strony uczniów należących do  wolontariatu przyniosło oczekiwane efekty. Ciasto miało powodzenie.  Sprzedane zostało w ciągu dwóch przerw, a wybierać było w czym - babeczki, szarlotki, serniki i inne słodkości a nawet desery. Jak się okazało był to super pomysł.  Nie tylko włączyliśmy się pomoc potrzebującym, ale również sami skosztowaliśmy wyśmienitych wypieków.

            Dziękujemy Dyrekcji za okazane serce i całej społeczności szkolnej za zaangażowany w akcję i okazaną życzliwość.  

             organizatorzy: s.Małgorzata i p.Honorata

             

          • „Ochrzczeni i posłani”

          • Pod takim hasłem była przeżywana tegoroczna Niedziela Misyjna i następujący po niej Tydzień Misyjny. Do tego wyjątkowego czasu nasza młodzież z wolontariatu misyjnego i uczniowie zaangażowani w Papieskie Dzieła Misyjne przygotowywali się przez modlitwę, dobre uczynki i udział w I Diecezjalnym Kongresie Misyjnym, który odbył się w Łomży. Na katechezie poznawali kulturę danego kraju, zwyczaje i pracę misjonarzy. Ponadto ważna była również modlitwa różańcowa, którą prowadzili w kościele parafialnym. W każdy piątek października modlili się na różańcu za misje i o pokój, ponieważ to właśnie w krajach misyjnych jest najwięcej konfliktów i wojen.

            20 października uczniowie przygotowali oprawę liturgii i zaapelowali do wiernych z parafii Świętego Ducha w Kadzidle o pomoc ich rówieśnikom z krajów misyjnych. Poprzez krótką inscenizację przedstawili problemy, z jakimi spotykają się dzieci na wszystkich kontynentach świata. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami publiczności.

             Wierzymy, że zaangażowanie uczniów naszej placówki będzie zaproszeniem dla wielu do głębszej świadomości misyjnej i naszej odpowiedzialności za misyjne dzieło Kościoła.

            s. Małgorzata i p.Honorata

             

          • Konkurs pod hasłem "Kartka dla Niepodległej"

          • Ogłaszamy konkurs plastyczny pod hasłem "Kartka dla Niepodległej"

            Zadaniem uczniów klas 0-VIII jest wykonanie oryginalnej pracy plastycznej - kartki urodzinowej dla Niepodległej (szata graficzna, może zawierać tekst życzeń), w formacie A4 lub A3, w dowolnej technice plastycznej. Ma ona przedstawiać kartkę urodzinową z życzeniami dla Polski i może zawierać elementy nawiązujące do symboli narodowych, historii ojczyzny ostatniego stulecia lub do polskich atrakcji turystycznych i przyrodniczych.   Prace składać należy do 5 listopada 2019r.  do p. Danuty Prusaczyk - sala nr 14.

             

          • „W ZACZAROWANYM ŚWIECIE WIERSZY JULIANA TUWIMA” – QUIZ WIEDZY O WIERSZACH

          • W październiku w ramach pracy biblioteki szkolnej klas I - III odbył się quiz wiedzy  dotyczący twórczości Juliana Tuwima. Celem konkursu było popularyzowanie wierszy Juliana Tuwima oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów.

            Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie klas trzecich. Quiz miał charakter zabaw i konkursów wymagających nie tylko znajomości wierszy, ale zdolności kojarzenia, szybkiego reagowania, spostrzegawczości. Uczniowie zostali podzieleni na drużyny i pracowali zespołowo, co sprzyjało również integracji uczniów.

            Były rzuty „Magiczną kostką” i odpowiadanie na pytania, „Zgaduj – zgadula” -  koszyczek z zagadkami, odgadywanie tytułów wierszy na podstawie wylosowanego rekwizytu, jak również zabawa z „Kołem Odkrywców”. Uroczystość prowadziła p. M. Napiórkowska. W jury konkursu zasiedli wychowawcy klas – p. J. Brzozowa, p. B. Zaniewska, p. D. Jechanowska oraz pedagog szkolny – p. M. Lisiewska.

            Za udział w konkursie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe znaczki pochwalne, a zwycięska drużyna - symboliczne nagrody. Były emocje, rywalizacja, śmiech i zabawa.

            Gratuluję zwycięzcom i zapraszam w przyszłości do wspólnej zabawy!

             

        • Ślubowanie uczniów klas pierwszych
          • Ślubowanie uczniów klas pierwszych

          • „Ślubuję uroczyście” – te słowa przyrzeczenia padły 8 października 2019 r. w Zespole Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle. Tego dnia miała miejsce niezwykle ważna, podniosła,  a za razem wzruszająca uroczystość. Uczniowie czterech klas pierwszych złożyli akt ślubowania i zostali pasowani na uczniów.

            Ten wyjątkowy dzień uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Wójt Gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski,  Ksiądz Proboszcz Ryszard Kłosiński,  Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Mariusz Popielarz, Radna Rady Gminy Kadzidło Ewa Szurnicka, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosław Augustyniak oraz Dyrektor ZPO w Kadzidle Halina Prusaczyk wraz z Wicedyrektorami: Lucyną Bakuła,  Anną Mikulską i Michałem Bogdańskim. Swoim pociechom towarzyszyli jak zawsze niezawodni i wzruszeni Rodzice.

            Na wstępie Pani Dyrektor Halina Prusaczyk powitała wszystkich oraz skierowała ciepłe słowa do pierwszoklasistów. Moc gorących życzeń popłynęła również z ust zaproszonych gości. Następnie wobec wszystkich zebranych dzieci zaprezentowały swoja wiedzę i umiejętności wokalne, recytatorskie i wiedzowe.  Po wzorowo zdanym egzaminie nastąpił doniosły moment ślubowania na sztandar szkoły, po czym Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na uczniów. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Dodatkowa niespodziankę sprawił dzieciom Pan Mirosław Augustyniak z WORD w Ostrołęce wręczając im zestaw elementów odblaskowych w ramach akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny!”. Całość dopełnił słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

                  

            Drodzy pierwszoklasiści, serdecznie gratulujemy! U progu nowego etapu w Waszym życiu życzymy wielu sukcesów i radości.

            Uroczystość przygotowały wychowawczynie klas pierwszych: Elżbieta Jurga – Dymerska, Ewa Płoska, Cecylia Tańska i Beata Drężek.

            Za nagłośnienie odpowiedzialny był Pan Sławomir Duszak.

            Dziękujemy.

      • Kontakt

        • Zespół Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle
        • (029)761 80 82
        • 07-420 Kadzidło ul. Kościuszki 13 07-420 Kadzidło Poland
        • Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Zespole Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle dr Bartosz Mendyk iod@drmendyk.pl lub 507 054 139
      • Logowanie