• Spotkanie z regionalistą

• Tradycją zajęć z edukacji regionalnej w ZPO w Kadzidle stają się spotkania z interesującymi ludźmi: twórcami ludowymi i propagatorami kultury kurpiowskiej.

W tym roku szkolnym nasza szkoła znalazła się wśród organizatorów spotkania z Panią Ewą Zdunek : warsztaty świąteczne bożonarodzeniowe, a także Genowefą Staśkiewicz " Byśki i Nowe Latka" oraz konkursu organizowanego w ramach koła regionalnego: " Karta bożonarodzeniowa z elementem wycinanki kurpiowskiej" etap szkolny. Braliśmy udział w Powiatowym konkursie " Witraże kurpiowskie Myszynieckie", Karta świąteczna" organizowanym przez PPP w Myszyńcu oraz konkursie powiatowym organizowanym przez Związek Kurpiów. Uczniowie stanęli na wysokości zadania. Ich prace konkursowe niejednokrotnie zajmowały najwyższe lokaty.

W piątek, 25 lutego 2022roku roku warto było zarezerwować czas na spotkanie autorskie z Panem Leszkiem Czyżem, którego mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole. Znamy Go głównie jako autora książki " Gadki kurpiowskie", a ostatnio wydany został " Program edukacji regionalnej"

„ Dla mnie przygodą było wysłuchiwanie ludzkich opowieści, ja jestem ich opowiadaczem w rodzimej gwarze kurpiowskiej" powiedział na spotkaniu nasz gość.. Znakomite propozycje czytelnicze Pana Leszka wyróżniają się dbałością o każdy szczegół w zakresie pielęgnowania oryginalnych tekstów kurpiowskich . Jego gadki to poruszające ludzkie historie, wyjątkowe wydarzenia i okoliczności jakie im towarzyszą. Ich autor imponuje skrupulatnością i dociekliwością.

Uroczystość rozpoczęliśmy dziękując za przybycie autora Pana Leszka Czyża oraz zaproszonego na spotkanie Pana Wójta Dariusza Łukaszewskiego, który wręczył zacnemu gościowi wydany niedawno Album " Wesele Kurpiowskie". Wśród uczestników spotkania znaleźli sie przede wszystkim opiekunowie oraz uczniowie klas I-III - członkowie koła z Edukacji regionalnej naszej szkoły.

Następnie Pan Leszek opowiedział zgromadzonym o swoim dzieciństwie w domu pełnym tradycji kurpiowskich, dorobku literackim, przeczytał kilka wybranych gadek kurpiowskich . Mieliśmy okazje poznać dwie gadki oparte na faktach,

Dalsza część spotkania przybrała formę pytań nurtujących z pewnością wszystkich przybyłych na spotkanie. Było ich wiele. Pytania nawiązywały nie tylko do książek, ale też do życia rodzinnego i zawodowego. W trakcie rozmowy bardzo wyraźnie wyczuwało się szacunek pisarza do zachowania odrębności kulturowej nasze pięknej ziemi kurpiowskiej.

Spotkanie z Panem Leszkiem Czyżem minęło nam bardzo szybko. Okazało się niezwykle wzbogacające i… pełne wzruszeń. Teraz przyszedł czas na refleksje… Niewątpliwie była to dla nas wszystkich okazja do poznania piękna i mądrości naszych przodków i ich rola w przekazywaniu wartości.

Tekst: @Halina Cichoń

Foto: @Eliza Cichoń

• Podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego „POCZTÓWKA BOŻONARODZENIOWA Z MOTYWEM WYCINANKI KURPIOWSKIEJ” dnia 26.01.2022r.

• Konkurs organizowany był z myślą o uczniach Szkoły Podstawowej w Kadzidle. Celem konkursu było pogłębianie wiedzy na temat tradycji i zwyczajów związanych  ze Świętami Bożego Narodzenia oraz rozwijanie kreatywności, umiejętności wypowiedzi artystycznej w różnych formach, a także prezentacja talentów. Zainteresowanie i popularność tegorocznej edycji konkursu przerosła najśmielsze oczekiwania Organizatorów. Kreatywność w tworzeniu, wykorzystane techniki oraz ogólny wyraz artystyczny były zdumiewające. Dziękujemy Uczniom za wkład i zaangażowanie w tworzeniu i dostarczeniu prac.

Komisja konkursowa w składzie:

Eliza Cichoń – przewodnicząca
            Halina Cichoń – członek
            Małgorzata Napiórkowska – członek

Beata Nalewajk – członek

dokonała oceny prac plastycznych. Na konkurs wpłynęło 68 prac uczniów, 2 z nich nie spełniły wymagań regulaminu – brak elementu wycinanki kurpiowskiej. Komisja oceniła prace nagradzając uczestników miejscami i wyróżnieniami. Podczas oceniania prac komisja analizowała następujące kryteria:

- własnoręczne wykonanie wycinanki kurpiowskiej lub jej elementu,

-pomysłowość,

- spójność koncepcji,

- zgodność z estetyką wycinanki kurpiowskiej,

- prostotę, równowagę, symetrię i dobór kolorów.

Ważne było także, aby prace były wykonane samodzielnie, a efekt adekwatny do możliwości dzieci.

Po obejrzeniu i wnikliwym przeanalizowaniu przyznano następujące miejsca:

Kategoria: Kl. I-III

I miejsce: Klaudia Stanio 1a

II miejsce: Aleksandra Sakowska 2c

III miejsce: Kornelia Laskowska 3a

Wyróżnienie:

- Hanna Domurad 1c

- Patrycja Kowalczyk 3b

- Kornelia Laskowska 3a

- Maria Domurad 1b

Kategoria: Kl. IV-VII

I miejsce: Nikola Bakuła 7b

II miejsce: Estera Świderek 4a

III miejsce: Kamila Szkodzińska 6a

Wyróżnienie:

Miłosz Aptacy 7b

Oliwia Mróz 7a

Róża Kłos 6b

W imieniu organizatorów składamy najserdeczniejsze podziękowania Dyrekcji szkoły za ufundowanie dyplomów oraz Panu Wójtowi Dariuszowi Łukaszewskiemu za wsparcie, jakiego udzielił naszemu konkursowi – za sponsorowanie nagród dla zwycięzców. Zawsze możemy liczyć na przychylność, życzliwość i hojność Pana Wójta przy realizacji naszych projektów.

Wyrażając swą wdzięczność za wielkie serce życzymy powodzenia w realizacji życiowych zamierzeń.

Wszystkim uczestnikom konkursu jeszcze raz gratulujemy i zapraszamy do udziału w następnych konkursach.