• Leśny survival

• 23 kwietnia 2022 r. uczniowie koła biologicznego i koła ekologicznego pod opieką pani Elżbiety Szulkowskiej i pani Magdaleny Kubeł uczestniczyli w leśnym survivalu w Zawodziu.

Gospodarzami spotkania były panie leśniczki : Katarzyna Biedulska i Ilona Czuż. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali ciekawych informacji o lesie i pracy leśnika. Rozpoznawali poroża zwierząt mieszkających w pobliskich lasach, odróżniali drewno wybranych gatunków drzew liściastych i iglastych. Nauczyli się jak przetrwać w lesie, gdyż samodzielnie budowali szałas i rozpalili ognisko. Na zakończenie naszego spotkania dostaliśmy w prezencie kubki turystyczne, które na pewno przydadzą się na kolejne wyjazdy. Zajęcia survivalu leśnego odbyły się w ramach udziału uczniów naszego koła w ogólnopolskim programie „Leśna szkoła z klimatem”.

Zajęcia terenowe to wspaniała i pouczająca przygoda. Serdecznie dziękujemy Paniom za aktywnie spędzony czas w lesie i inspiracje do kolejnych spotkań.

• Przygotowania świąteczne znów połączyły pokolenia

• Przygotowywania świąteczne znów połączyły pokolenia.

Dnia 11.04.2022r. do naszej szkoły po raz kolejny została zaproszona lokalna twórczyni ludowa p. Ewa

Zdunek. Pod jej kierunkiem oraz czujnym okiem, w ciepłej atmosferze zabawy i przyjaźni zebrali się

członkowie koła regionalnego z klas 1 -3 , aby nauczyć się tworzyć kurpiowskie jajka wielkanocne.

Pani Ewa rodowita Kurpianka, zna kurpiowskie zwyczaje i obrzędy. Profesjonalnie podeszła do

tematu i przygotowała piękny instruktaż malowania jajek za pomocą tradycyjnej na Kurpiach metody,

czyli wosku.

Organizatorki spotkania: E. Cichoń i H. Cichoń

Poniżej tekst Leszka Czyża o okresie wielkanocnym w dialekcie kurpiowskim. Zachęcamy do

przeczytania.

ŹELGANOCNO PALMA

Poźem wóm, ze nojźęcej roboty, to je zawdy łu nas przed śwętańï Źelgejnocy. Cale oddychu ńï ma. A to

śwęconek przystrojeć, a to jojka łumalować, a to znów kśotków z bźïbuły do palmy narobźeć.

Nojprzód, to muśołem pomogać matce jek bźelyła śćany w łalkerzu. Za śïle znów łoćec nakozoł ńï

pugrótky zagrabźeć; jï tylo tak lotołem z jedne w drugo. A nojlepśej, to ńï chyba te lotańe wychodźïło.

Jek łoćec przyńós z zogajńïka ten jeglyjowy drązek do palmy, to z ńejsca łuśedlym kśotky robźeć. Troche

śe krzyźułem, bo to marudno robota, ale ńe było retunku - mus to mus. Jek bułem łu Joźoków, to godaly,

ze latoś ńe będó robźeć takej duzej palmy, ale łóne same ńe za duze, to jï palmy robźó mńejse.

Mamuśa móźïła, ze Pan Bóg je wysoko, to maluśkej palmy nawet ńe załuwozy. Jï dlotego nakozała

łojcoźu wyćąć dłuzso jeglyjke.

Ńe źem cyśta słysely, ale Zośka Joźokowa na zapoźedźe dała. Majó śe zeńeć z tem małem Antkem

Froncokowem. Zośka móźï, ze to ńïc ze mały; robota przy źeńï, podbrykywać do ńej ńe trzeba.

Jek juz zrobźïlym to nasó palme, to zaro zańeślym jó do kośćoła. Kśądz pośwęćuł, a jekem śly w

procesyjï, to załuwozułem, ze Frącokowe ńely jesce źęksó. Frącoków Antek, to az śe przegynoł jek jó

wynośuł z kośćoła. Myślołem ze śe zaro wywaly, ale ńe, set śtybno, bo śe chćoł przed Zośkó jek nojlepśej

łokozać.

Jekem tak set kele łojca w tej procesyjï, to poźedźołem sobźe, ze jek będe duzy, to zrobźe palme az do

samjuśkego ńeba, zeby Pan Jezus źïdźoł chto tu je nojpobozńejsy we wśï!

• Aktywne koło biologiczne

• 28 marca 2022 r. (tj. w poniedziałek) zajęcia koła biologicznego poświęcone były spotkaniu z pracownikiem Nadleśnictwa Ostrołęka - Panem Damianem Piekarskim.

Słuchając ciekawych opowieści leśnika dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje las oraz  jak  poradzić sobie, gdy się w nim zgubimy.

Serdecznie dziękujemy Panu Damianowi za poświęcony nam czas. Na pewno przekazana przez niego wiedza może przydać się nam w przyszłości.

Było to drugie spotkanie dotyczące survivalu leśnego, w ramach udziału uczniów naszego koła w ogólnopolskim programie „Leśna szkoła z klimatem”.

W niedalekiej przyszłości planujemy zajęcia survivalu w terenie.
          • Gazetka klasowa

• Uczniowie klasy 7b wraz z wychowawcą spotkali się w poniedziałek , aby wspólnie stworzyć gazetkę klasową z wykorzystaniem bitmoji ( internetowe podobizny używane na platformie Snapchat). Każdy uczeń miał możliwość przyłączyć się do pracy, poprzez zrobienie własnego sobowtóra. Podczas procesu tworzenia świetnie się bawili, a efekty przyprawiają o uśmiech na twarzy. Gazetkę można zobaczyć w sali numer 9.

• Spotkanie w klasie 7b

1. Spotkanie uczniów klasy 7b z twórczynią ludową Elżbietą Prusaczyk. Tradycje Wielkanocne - malowanie pisanek. Cudowne spotkanie. Dziękujmy 💝
          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

• 4 kwietnia uczniowie klas 0-3 przyłączyli się do obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który  ma na celu podnoszenie świadomości społecznej
            i propagowanie wiedzy na temat autyzmu.