• Wycieczka do Sądu Okręgowego w Ostrołęce

          • Dnia 27 września 2022 r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili Sąd Okręgowy w Ostrołęce.

            Młodzież miała okazję obejrzeć przebieg przewodu sądowego, wysłuchała mów końcowych prokuratora i obrońcy, a także przyjrzała się pracy sędziego. Podczas spotkania Pan Sędzia Artur Bobiński i Pan Sędzia Ryszard Warda przybliżyli uczniom strukturę polskiego sądownictwa, omówili wymagania zawodu sędziego i ścieżkę edukacji. Zwrócili uwagę na konsekwencje zachowań niezgodnych z prawem, a także odpowiedzialności za własne zachowania. Bogato zilustrowali przykłady zaczerpnięte z własnej pracy, czym wzbudzili zainteresowanie młodzieży. Jednocześnie Pan Sędzia Warda zaprosił uczniów do udziału w symulacji rozprawy sądowej w sprawie o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem wcielili się role sędziego, prokuratora, pełnomocnika oskarżonego, oskarżonego i świadków. Mieli okazję na własnej skórze przekonać się, jak wyglądają realia rozprawy sądowej. Dzięki merytorycznemu wsparciu Pana Sędziego, uczniowie zapoznali się z porządkiem na sali rozpraw, procedurą karną oraz z prawami i obowiązkami stron postępowania oraz świadków.

            To była niezwykła i pouczająca lekcja edukacji prawnej, za którą serdecznie dziękujemy.

          • Dzień Głośnego Czytania

          • Nasza szkoła gościła dzisiaj w ramach obchodów "Dnia Głośnego Czytania", p. Krystynę Łaszczych, bibliotekarkę, pisarkę, poetkę z Kadzidła; która doskonale zna i posługuje się dialektem kurpiowskim. Święto to, którego celem jest zwrócenie uwagi na rolę jaką czytanie odgrywa w rozwoju człowieka, jest obchodzone w naszej szkole po raz kolejny. A zalet czytania głośnego, jak wszyscy wiemy, jest wiele, gdzie najważniejsze to: stymulacja myślenia, pobudzanie wyobraźni, poszerzanie wiedzy.

            W tym roku to właśnie p. Krystyna , która od wielu lat promuje kulturę i literaturę kurpiowską (jest autorką tłumaczeń w wielu książkach, np. w powieściach p. Małorzaty Laski), spotkała się z uczniami klas ósmych i zaprezentowała swoje autorkie "gadki", wiersze i powiedziała sporo na temat zapisu fonetycznego języka dawnych Kurpiów. Bardzo dziękujemy za bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie. Spotkanie przygotowała p. E. Bogdańska.

          • Międzynarodowy Dzień Głuchych

          • 29 września 2022r. przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych i języka migowego. Celem święta jest zwrócenie uwagi na problemy, prawa i osiągnięcia osób niesłyszących.

            Symbolem Głuchych jest motyl, najczęściej koloru niebieskiego, natomiast przyjętym kolorem symbolizujących Głuchych jest turkus. Kolor turkusowy jest symbolem zaufania, nadziei i wiary w siebie i innych ludzi. Polski język migowy (PJM) jest to naturalny język Głuchych, który przechodził z pokolenia na pokolenie. Jest to język wizualno – przestrzenny, a więc przez sprawny zmysł, jakim jest wzrok, dziecko nabywa go szybko i naturalnie.

          • Wycieczka klas 2

          • W dniu 17.09.2022 roku klasy 2a, 2b i 2c wraz z wychowawczyniami : p. Anną Danutą Mielnicką, p.Mariolą Krystian i p.Iwoną Sobiech uczestniczyły w wycieczce do Dzbenina. Odwiedziliśmy tam stadninę koni "Mustang" Stadnina ,,Mustang'' , gdzie mogliśmy zapoznać się z tajnikami hodowli koni w stadninie. Dzieci z ogromną satysfakcją uczestniczyły w nauce jazdy konno. Ośrodek jest przyjazny zwierzętom, dlatego dzieci mogły zapoznać się z osiołkiem i innymi zwierzętami. Następnie uczniowie udali się do strefy zabaw, gdzie z radością uczestniczyli w różnych rozrywkach. Po wyczerpujących i emocjonujących aktywnościach i zabawach zmęczone, ale szczęśliwe dzieciaczki wzięły udział w ognisku i wspólnym biesiadowaniu. Dzieci szczęśliwe, pełne wrażeń i emocji wróciły bezpiecznie do domów. Ten wyjazd utrwalił w ich sercach miłość do zwierząt i otaczającej nas przyrody.

          • Wykopaliska archeologiczne

          • Nasi uczniowie mieli dziś okazję obserwować, a nawet jako wolontariusze, bezpośrednio uczestniczyć w wykopaliskach archeologicznych na cmentarzu z okresu I wojny światowej w Zawadach. Była to doskonała, żywa lekcja historii. Państwo Małgorzata i Maciej Karczewscy oraz pan Jacek Czaplicki wzbogacili spotkanie ciekawym wprowadzeniem i barwnymi opowieściami o tym, nieco pomijanym do tej pory, okresie historycznym na terenie Kurpiowszczyzny. Zobaczyliśmy na żywo pracę archeologów i dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy na temat ich warsztatu pracy. Byliśmy świadkami pracy z wykrywaczami metali i znalezisk świadczących o walkach na tym terenie. Dziękujemy za to bardzo ciekawe doświadczenie. Wyprawa odbyła się pod opieką nauczycieli historii (Michał Bogdański, Marcin Tomczak). Za transport dziękujemy Panu Dariuszowi Łukaszewskiemu. Nasi wolontariusze będą jeszcze pracować na wykopaliskach także w kolejnym dniu, przy odsłanianiu grobów żołnierzy.

          • Dzień Przedszkolaka

          • Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy wrzesień kończy się, od najmłodszego aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka. 20 września obchodziliśmy w naszej grupie Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Były gry, zabawy i wesołe pląsy przy muzyce. Nie zabrakło uśmiechu i słodkiego poczęstunku. Dzieci przypomniały sobie o swoich prawach i obowiązkach, czyli kodeksie dobrego zachowania. Kochane Przedszkolaki życzę Wam radosnego dorastania w pięknym, bezpiecznym świecie. Niech Wasze marzenia się spełniają, a każdy dzień będzie wspaniałą przygodą.

            Wychowawcy: Barbara Niegowska i Sylwia Gadomska

          • Turniej szachowy w naszej szkole

          • Turniej szachowy zakończony. Puchary i medale rozdane. Emocje opadły Gratulacje dla zawodników. Wyrazy wdzięczności dla: wójta gminy Pana Dariusza Łukaszewskiego za wsparcie finansowe i patronat Rodziców i Opiekunów za pomoc i obecność Pani Renaty Bochomulskiej i Top Market za słodkości sędziego Pana Tadeusza Nalewajka za profesjonalne przeprowadzenie zawodów Pana Ryszarda Grzyba za organizację

          • Międzynarodowy Dzień Kropki

          • 15 września obchodziliśmy święto kreatywności, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia obowiązywał strój w kropki, grochy i kropeczki.

            Dzieciaki z zerówki aktywnie spędziły czas na grach i zabawach, których motywem przewodnim była kropka.

            Uczniowie klas młodszych oglądali film o Vashti i jej historii z kropką. Następnie dzielili się swoimi talentami, które rysowali i umieszczali na tablicy talentów. Starsi uczniowie odszukiwali inspirujących cytatów rozmieszczonych w całej szkole.

            Wszyscy kreatywnie i twórczo podeszli do powierzonych zadań pamiętając, że "mała kropka ma wielkie znaczenie".

      • Kontakt

        • Zespół Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle
        • (029)761 80 82
        • 07-420 Kadzidło ul. Kościuszki 13 07-420 Kadzidło Poland
        • Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Zespole Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle dr Bartosz Mendyk iod@drmendyk.pl lub 507 054 139
      • Logowanie