Uczyliśmy się o bezpieczeństwie pod czujnym okiem Pana Policjanta
Spotkanie autorskie
W dniu 4 października 2022 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie Pani Małgorzaty Urszuli Laski z uczniami klas drugich i trzecich wraz z wychowawcami.
Kurpie Zielone są małą ojczyzną, krainą dzieciństwa i wielu wspomnień Pani Małgorzaty Laski. Pani Małgorzata jest autorką książek dla dzieci i młodzieży, do których przemyca informacje o naszym regionie, wplatając często dialogi w dialekcie kurpiowskim oraz porusza tematykę zagrożonych lub będących pod ochroną zwierząt. Mieszka i pracuje we Frankfurcie nad Menem.
Autorka powieści: Dziewcak, Łatwo nie będzie, Miód w deszczu; książek dla dzieci: Pan Dreptusiński, Tajemnica Żabiej Wyspy, Notros, Wszyscy jesteśmy potrzebni; opowiadania Mały bohater oraz tomiku wierszy inspirowanych Kurpiowszczyzną pt. Pod kurpiowską strzechą.
Na spotkaniu pisarka przybliżyła uczniom swoją twórczość, wykorzystując karty narracyjne do teatrzyku KAMISHIBAI.
Miłą niespodzianką dla autorki była prezentacja jej wiersza pt. „Kurpiowskie smaki”. Wiersz został przełożony na gwarę kurpiowską przez p. Halinę Cichoń i jej uczniów na zajęciach z dialektu kurpiowskiego.
Z naszym gościem pożegnaliśmy się pieśnią kurpiowską „W kadzidlańskim boru”.
Książki naszej autorki pozwalają na odkrywanie wrażliwości na otaczający świat i ludzi, zmuszają do refleksji i dostarczają wielu wzruszeń.
Dziękujemy za te piękne utwory, okraszone tęsknotą za ojczyzną i domem rodzinnym osadzonym w Puszczy Kurpiowskiej.
Organizatorem uroczystości była biblioteka szkolna klas I-III i dyrektor szkoły p. Halina Prusaczyk.
Po spotkaniu uczniowie mieli możliwość zakupienia wybranej książki pisarki wraz z imienną dedykacją i autografem.
Bibliotekarz: Małgorzata Napiórkowska
Pamięć o patronie
Jak co roku pod koniec września czcimy pamięć o gen. Aleksandrze Krzyżanowskim "Wilku", patronie szkoły. Po uroczystej Mszy Świętej z udziałem pocztów sztandarowych i wójta gminy Kadzidło, złożyliśmy wspólnie kwiaty pod tablicą pamiatkową i ruszyliśmy na pieszy rajd szlakiem Żołnierzy Niezłomnych Wyklętych po naszej gminie. Uczniowie klas ósmych przeszli ok 25 km odwiedzając po drodze obozowisko Józefa Kozłowskiego "Lasa". W trakcie rajdu rozwiązywaliśmy przygotowane i ukryte wcześniej zagadki i zadania z historii, chemii i fizyki. Zobaczyliśmy najstarszy dąb na Kurpiach, torfiwisko Karaska, wieżę obserwacyjną a nawet spotkaliśmy żmiję (!) Dziś podsumowaliśmy konkurs. Zwycięskim zespołom gratulujemy!
POD KURPIOWSKĄ STRZECHĄ – BIESIADA POETYCKA DLA UCZNIÓW KLAS I – III
O tym, że jesień jest porą szczególnie wdzięczną dla poezji, wiadomo nie od dziś, a dotyczy to zarówno pisania, jak też czytania strof w mowie wiązanej.
Jesień wita nas kolorowymi liśćmi i ciepłymi promieniami słońca, ożywają uczucia. A nawet gdy pada deszcz, to cóż z tego. Jak mówi piosenka: „na deszczowe dni trzeba też coś mieć / może jakiś dawno nie czytany wiersz”.
W dniach 29 września i 3 października najmłodsi czytelnicy zostali zaproszeni do świata poezji. Wysłuchali wierszy ze zbioru „Pod kurpiowską strzechą” autorstwa Małgorzaty Urszuli Laski.
Wiersze w estetyce japońskiego teatru KAMISHIBAI zaprezentowali zaproszeni goście:
Wójt Gminy Kadzidło- Pan Dariusz Łukaszewski
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kadzidle- Pani Halina Prusaczyk
Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Kadzidle- Pani Anna Mikulska
Nauczycielki współorganizujące kształcenie specjalne- p. Alicja Duszak,
p. Magdalena Kaliszewska
Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej- p. Elżbieta Jurga – Dymerska,
p. Ewa Płoska, p. Cecylia Tańska, p. Mariola Krystian, p. Anna Danuta Mielnicka, p. Barbara Zaniewska, p. Halina Cichoń
Biesiada poetycka stała się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników naszej biblioteki, popularyzowała literaturę poprzez piękno słowa mówionego i przygotowała podopiecznych do aktywnego uczestnictwa w kulturze.
Dzieci miały okazję wysłuchać wierszy związanych z tradycją i kulturą regionu kurpiowskiego oraz porozmawiać na temat wysłuchanych utworów. Ponadto sprawdziły swoją wiedzę rozwiązując krzyżówkę o tematyce kurpiowskiej.
Czytanie wierszy metodą KAMISHIBAI było dla uczniów ciekawą formą opowieści i niecodziennym spotkaniem z poezją.
Dziękuję gościom i nauczycielom za aktywne promowanie czytania poezji wśród dzieci i zaangażowanie w proponowane przez bibliotekę inicjatywy.
Bibliotekarz: Małgorzata Napiórkowska
Wycieczka do Sądu Okręgowego w Ostrołęce
Dnia 27 września 2022 r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili Sąd Okręgowy w Ostrołęce.
Młodzież miała okazję obejrzeć przebieg przewodu sądowego, wysłuchała mów końcowych prokuratora i obrońcy, a także przyjrzała się pracy sędziego. Podczas spotkania Pan Sędzia Artur Bobiński i Pan Sędzia Ryszard Warda przybliżyli uczniom strukturę polskiego sądownictwa, omówili wymagania zawodu sędziego i ścieżkę edukacji. Zwrócili uwagę na konsekwencje zachowań niezgodnych z prawem, a także odpowiedzialności za własne zachowania. Bogato zilustrowali przykłady zaczerpnięte z własnej pracy, czym wzbudzili zainteresowanie młodzieży. Jednocześnie Pan Sędzia Warda zaprosił uczniów do udziału w symulacji rozprawy sądowej w sprawie o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem wcielili się role sędziego, prokuratora, pełnomocnika oskarżonego, oskarżonego i świadków. Mieli okazję na własnej skórze przekonać się, jak wyglądają realia rozprawy sądowej. Dzięki merytorycznemu wsparciu Pana Sędziego, uczniowie zapoznali się z porządkiem na sali rozpraw, procedurą karną oraz z prawami i obowiązkami stron postępowania oraz świadków.
To była niezwykła i pouczająca lekcja edukacji prawnej, za którą serdecznie dziękujemy.
Dzień Głośnego Czytania
Nasza szkoła gościła dzisiaj w ramach obchodów "Dnia Głośnego Czytania", p. Krystynę Łaszczych, bibliotekarkę, pisarkę, poetkę z Kadzidła; która doskonale zna i posługuje się dialektem kurpiowskim. Święto to, którego celem jest zwrócenie uwagi na rolę jaką czytanie odgrywa w rozwoju człowieka, jest obchodzone w naszej szkole po raz kolejny. A zalet czytania głośnego, jak wszyscy wiemy, jest wiele, gdzie najważniejsze to: stymulacja myślenia, pobudzanie wyobraźni, poszerzanie wiedzy.
W tym roku to właśnie p. Krystyna , która od wielu lat promuje kulturę i literaturę kurpiowską (jest autorką tłumaczeń w wielu książkach, np. w powieściach p. Małorzaty Laski), spotkała się z uczniami klas ósmych i zaprezentowała swoje autorkie "gadki", wiersze i powiedziała sporo na temat zapisu fonetycznego języka dawnych Kurpiów. Bardzo dziękujemy za bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie. Spotkanie przygotowała p. E. Bogdańska.
Międzynarodowy Dzień Głuchych
29 września 2022r. przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych i języka migowego. Celem święta jest zwrócenie uwagi na problemy, prawa i osiągnięcia osób niesłyszących.
Symbolem Głuchych jest motyl, najczęściej koloru niebieskiego, natomiast przyjętym kolorem symbolizujących Głuchych jest turkus. Kolor turkusowy jest symbolem zaufania, nadziei i wiary w siebie i innych ludzi. Polski język migowy (PJM) jest to naturalny język Głuchych, który przechodził z pokolenia na pokolenie. Jest to język wizualno – przestrzenny, a więc przez sprawny zmysł, jakim jest wzrok, dziecko nabywa go szybko i naturalnie.
Wycieczka klas 2
W dniu 17.09.2022 roku klasy 2a, 2b i 2c wraz z wychowawczyniami : p. Anną Danutą Mielnicką, p.Mariolą Krystian i p.Iwoną Sobiech uczestniczyły w wycieczce do Dzbenina. Odwiedziliśmy tam stadninę koni "Mustang" Stadnina ,,Mustang'' , gdzie mogliśmy zapoznać się z tajnikami hodowli koni w stadninie. Dzieci z ogromną satysfakcją uczestniczyły w nauce jazdy konno. Ośrodek jest przyjazny zwierzętom, dlatego dzieci mogły zapoznać się z osiołkiem i innymi zwierzętami. Następnie uczniowie udali się do strefy zabaw, gdzie z radością uczestniczyli w różnych rozrywkach. Po wyczerpujących i emocjonujących aktywnościach i zabawach zmęczone, ale szczęśliwe dzieciaczki wzięły udział w ognisku i wspólnym biesiadowaniu. Dzieci szczęśliwe, pełne wrażeń i emocji wróciły bezpiecznie do domów. Ten wyjazd utrwalił w ich sercach miłość do zwierząt i otaczającej nas przyrody.
Każdy inny- wszyscy równi
Bardzo miło nam poinformować, że Zespół Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle przystąpił do Każdy inny - wszyscy równi - Ogólnopolski Projekt Edukacyjno - Społeczny „Każdy inny - wszyscy równi”. Projekt będą realizowały: p. Beata Nalewajk, p. Marta Sobiech, p. Alicja Duszak
Nasi uczniowie w parlamencie europejskim
Wykopaliska archeologiczne
Nasi uczniowie mieli dziś okazję obserwować, a nawet jako wolontariusze, bezpośrednio uczestniczyć w wykopaliskach archeologicznych na cmentarzu z okresu I wojny światowej w Zawadach. Była to doskonała, żywa lekcja historii. Państwo Małgorzata i Maciej Karczewscy oraz pan Jacek Czaplicki wzbogacili spotkanie ciekawym wprowadzeniem i barwnymi opowieściami o tym, nieco pomijanym do tej pory, okresie historycznym na terenie Kurpiowszczyzny. Zobaczyliśmy na żywo pracę archeologów i dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy na temat ich warsztatu pracy. Byliśmy świadkami pracy z wykrywaczami metali i znalezisk świadczących o walkach na tym terenie. Dziękujemy za to bardzo ciekawe doświadczenie. Wyprawa odbyła się pod opieką nauczycieli historii (Michał Bogdański, Marcin Tomczak). Za transport dziękujemy Panu Dariuszowi Łukaszewskiemu. Nasi wolontariusze będą jeszcze pracować na wykopaliskach także w kolejnym dniu, przy odsłanianiu grobów żołnierzy.
Konkurs na kurpiowskie lalki-szmacianki
Rozstrzygnięcie konkurusu w naszej szkole
W Biebrzańskim Parku Narodowym
W dniach 20-21 IX 2022 roku odbyła się wycieczka uczniów naszej szkoły do Biebrzeńskiego Parku Narodowego pod opieką pań; Elżbiety Szulkowskiej, Magdaleny Kubeł i Elżbiety Bogdańskiej. Uczniowie mieli niebywałą okazję zwiedzania tego pięknego parku z przewodniczką -"wiedźmą" ( czyli tą która "dużo wie") - p. Agnieszką. Jej wyjątkowa osobowość, ogromna wiedza i znajomość parku sprawiła, że uczestnicy wyprawy mogli poczuć sie jak wytrawni przyrodnicy, mieszkający tam, jak ona od urodzenia. Można było usłyszeć wiele ciekawostek ze świata przyrody, historii tych terenów ale także uczestniczyć w kratywnych warsztatach zielarskich, gdzie dzieci stworzyły sole do kąpieli oraz olejki z dodatkiem odpowiednich ziół.
Bardzo inspirująca i bogata w wiedzę i doświadczenia wyprawa. Dziękujemy p. wójtowi- Dariuszowi Łukaszewskiemu za pomoc w organizacji wycieczki.
56
Dzień Przedszkolaka
Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy wrzesień kończy się, od najmłodszego aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka. 20 września obchodziliśmy w naszej grupie Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Były gry, zabawy i wesołe pląsy przy muzyce. Nie zabrakło uśmiechu i słodkiego poczęstunku. Dzieci przypomniały sobie o swoich prawach i obowiązkach, czyli kodeksie dobrego zachowania. Kochane Przedszkolaki życzę Wam radosnego dorastania w pięknym, bezpiecznym świecie. Niech Wasze marzenia się spełniają, a każdy dzień będzie wspaniałą przygodą.
Wychowawcy: Barbara Niegowska i Sylwia Gadomska
Turniej szachowy w naszej szkole
Turniej szachowy zakończony. Puchary i medale rozdane. Emocje opadły Gratulacje dla zawodników. Wyrazy wdzięczności dla: wójta gminy Pana Dariusza Łukaszewskiego za wsparcie finansowe i patronat Rodziców i Opiekunów za pomoc i obecność Pani Renaty Bochomulskiej i Top Market za słodkości sędziego Pana Tadeusza Nalewajka za profesjonalne przeprowadzenie zawodów Pana Ryszarda Grzyba za organizację
Aktualizacja dowozów
Od 15-09-2022r.
Przywozy na rok szkolny 2022/2023
Kierowca p. Krzysztof Duszak – op. Teresa Kaliszewska
700- Jazgarka
705- Todzia- Klimki
740- Siarcza Łąka- Wach
Kierowca p. Sławomir Grzyb – op. Barbara Koziatek
6.35 - Piasecznia -
7.05- Brzozówka
7.25- Sul, Golanka
PKS p.Stanisław Struniawski - op. Ewa Kowalczyk (z Kadzidła)
6.50- Czarnia Budy- Grale (Łubniak, Głowienka) - Kadzidło
PKS p. Parzych Roman - - op. Ewa Kowalczyk (z Pisecznia)
6.45- Grale( oprócz- Łubniaka, Głowienka)
7.05- Długi Kąt- Tatary- Kadzidło
7.30- Kuczyńskie- Strzałki- Kadzidło
Odwozy na rok szkolny 2022/2023
Kierowca p. Krzysztof Duszak – op. Teresa Kaliszewska
12.50- Siarcza Łąka
14.35- Siarcza Łąka- Wach
15.10- Todzia- Jazgarka- Krobia- Klimki
Kierowca p. Sławomir Grzyb – op. Barbara Koziatek
13.00 - Brzozówka
13.45- Piasecznia
14.35 -Brzozówka
14.55- Piasecznia
PKS op. Stanisław Struniawski op. Ewa Kowalczyk (z Kadzidła)
12.50- Kadzidło- Sul- Golanka- Grale- Brzozowa- Czarnia Budy
14.10- Kadzidło- Golanka- Krobia (świetlica)
14.45- Kadzidło-Golanka- Sul- Grale- Brzozowa- Czarnia Budy
PKS op. Roman Parzych- op. Ewa Kowalczyk (z Piaseczni)
12.50-Tatary- Długi Kąt
13.45- Kuczyńskie - Strzałki
14.10- Tatary- Długi Kąt
14.35- Kuczyńskie - Strzałki
15.05- Tatary- Długi Kąt
Międzynarodowy Dzień Kropki
15 września obchodziliśmy święto kreatywności, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia obowiązywał strój w kropki, grochy i kropeczki.
Dzieciaki z zerówki aktywnie spędziły czas na grach i zabawach, których motywem przewodnim była kropka.
Uczniowie klas młodszych oglądali film o Vashti i jej historii z kropką. Następnie dzielili się swoimi talentami, które rysowali i umieszczali na tablicy talentów. Starsi uczniowie odszukiwali inspirujących cytatów rozmieszczonych w całej szkole.
Wszyscy kreatywnie i twórczo podeszli do powierzonych zadań pamiętając, że "mała kropka ma wielkie znaczenie".
Teatrzyk dla najmłodszych
W dniu 14.09.2022 r. odwiedzili nas aktorzy ze Studia Artystycznego AKADA z Suwałk.
Grupa aktorów przedstawiła dzieciom przedszkolnym i uczniom z klas IV-VI spektakl teatralny pt. "Drogowy zawrót głowy".
Dzieci poprzez aktywny udział w przedstawieniu poszerzyły i utrwaliły swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
16
Zajęcia przyrodnicze w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie
W ramach udział u w ogólnopolskim programie Leśna szkoła z klimatem 06 września 2022 roku 46 uczniów koła biologicznego i ekologicznego naszej szkoły uczestniczyło w zajęciach przyrodniczych w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie.
W budynku Centrum Edukacji Leśnej młodzież przyjrzała się dużej makiecie przedstawiającej „Cykl Życia Lasu", wystawie budek lęgowych, kolekcji nasion drzew i krzewów, owadów pożytecznych i szkodników leśnych, profilom gleb występującym na terenie nadleśnictwa. Obejrzała fragment lasu z jego naturalnymi mieszkańcami, m. in. okazałymi łosiami – symbol Nadleśnictwa Celestynów. Najwięcej emocji było przy rozwiązywaniu quizu na podstawie zagadek rozmieszczonych po trasie ścieżki edukacyjnej. Pobyt w otoczeniu malowniczego drzewostanu dębowego zakończono wspólnym ogniskiem. Ciekawe zajęcia edukacyjne poszerzyły naszą wiedzę przyrodniczą i rozwinęły umiejętność obserwowania otaczającej nas przyrody.
Bardzo dziękujemy Wójtowi Gminy Kadzidło za wsparcie finansowe w organizowaniu wycieczki do Nadleśnictwa Celestynów.
Przywozy na rok szkolny 2022/2023
Przywozy na rok szkolny 2022/2023
Kierowca p. Krzysztof Duszak – op. Teresa Kaliszewska
7.00- Jazgarka
7.05- Todzia- Klimki
7.40- Siarcza Łąka- Wach
Kierowca p. Sławomir Grzyb – op. Barbara Koziatek
6.35 - Piasecznia -
7.05- Brzozówka
7.30- Sul, Golanka
PKS p.Stanisław Struniawski - op. Ewa Kowalczyk (z Kadzidła)
6.50- Czarnia Budy- Grale - Kadzidło
PKS p. Parzych Roman - - op. Ewa Kowalczyk (z Pisaeczni)
7.00- Długi Kąt- Tatary- Kadzidło
7.25- Kuczyńskie- Strzałki- Kadzidło
Odwozy na rok szkolny 2022/2023
Kierowca p. Krzysztof Duszak – op. Teresa Kaliszewska
12.50- Siarcza Łąka
14.35- Siarcza Łąka- Wach
14.50- Krobia- Todzia- Klimki
Kierowca p. Sławomir Grzyb – op. Barbara Koziatek
13.00 - Brzozówka
13.45- Piasecznia
14.35 -Brzozówka
14.55- Piasecznia
PKS op. Stanisław Struniawski op. Ewa Kowalczyk (z Kadzidła)
12.50- Kadzidło- Sul- Golanka- Grale- Brzozowa- Czarnia Budy
14.10- Kadzidło- Golanka- Krobia (świetlica)
14.45- Kadzidło-Golanka- Sul- Grale- Brzozowa- Czarnia Budy
PKS op. Roman Parzych- op. Ewa Kowalczyk (z Piaseczni)
12.50-Tatary- Długi Kąt
13.45- Kuczyńskie - Strzałki
14.15- Tatary- Długi Kąt
14.35- Kuczyńskie - Strzałki
15.05- Tatary- Długi Kąt
Archiwum Aktualności