17 listopada w klasach 1-3 odbyły się warsztaty pod hasłem "Wzrok - dobro najwyższe" w ramach Międzynarodowego Dnia Niewidomych. Uczniowie po przez ćwiczenia polisensoryczne dowiedzieli się jak wygląda codzienne życie osób z niepełnosprawnością wzrokową i czego potrzebuje niewidomy uczeń. To był czas pełen emocji i zabawy, a dzięki tego typu inicjatywie po raz kolejny zaszczepiliśmy w dzieciach akceptację inności oraz wrażliwość na każdą niepełnosprawność.
Międzynarodowy Dzień Niewidomych
Podsumowanie szkolnego konkursu matematycznego -"Mistrz Tabliczki Mnożenia"
W dniu 14.11.2022r. odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu matematycznego -"Mistrz Tabliczki Mnożenia" dla klas IV i V. Konkurs składał się z dwóch etapów. Do etapu drugiego zakwalifikowało się 33 uczniów klas IV i 6 uczniów klas V. W drugim etapie najlepsi okazali się:
klasy IV:
I miejsce - Franciszek Gross z klasy IVA
II miejsce - Kacper Sadłowski z klasy IVD
III miejsce - Oliwia Babatunde z klasy IVB oraz Adam Pokora z klasy IVC
klasy V:
I miejsce - Kamil Bednarczyk z klasy VA
II miejsce - Jan Podbielski z klasy VA oraz Dominik Kłos z klasy VD
III miejsce - Anna Zawojek z klasy VD
Wyróżnienie: Milena Tshankova z klasy VD oraz Szymon Orzoł z klasy VC.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym.
Dziękujemy Pani Dyrektor Halinie Prusaczyk oraz Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.
Nauczyciele: Halina Lesińska, Beata Parzych, Iwona Puławska, Monika Wilk.
11 listopada. Święto Niepodległości
W naszej szkole zaczęliśmy obchody tego wyjątkowego wydarzenia już w środę, kiedy to spotkaliśmy się z kombatantem AK Panem Franciszkiem Chrostowskim. W czwartek, w obecności pana wójta i pani dyrektor, uczniowie obejrzeli uroczystą akademię przygotowaną przez swoich kolegów pod opieką nauczycielek: Doroty Wołosz, Ewy Piotrowskiej, Sylwii Jaworskiej i Haliny Chichoń na nowej sali gimnastycznej na tle pięknej dekoracji. W piątek przedstawili ją też podczas uroczystej Mszy Świętej w kadzidlańskim kościele. Najmłodsi zaprezentowali pokaz z flagami, ósmoklasisci wystąpili z pantomimą. Nie zabrakło harcerzy i pocztów sztandarowych. Pieśni patriotyczne wykonali zarówno nasi uczniowie, jak i, po raz pierwszy, panie nauczycielki. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej wyjątkowej uroczystości.
O warszawskim Bazyliszku
W dniach 2, 3, 7 listopada 2022 r. biblioteka szkolna gościła uczniów z klas czwartych.
Na spektaklu teatralnym w scenerii japońskiego teatru KAMISHIBAI uczniowie wysłuchali legendę "O warszawskim bazyliszku".
Czytanie metodą KAMISHIBAI było dla nich ciekawym stylem opowieści i nietypowym spotkaniem z książką.
Bajeczny świat teatru całkowicie ich oczarował... Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać z bliska budowę teatrzyku, wzięły udział w Quizie Show sprawdzającym wiedzę po zaprezentowanej legendzie, uzupełniały zdania z lukami oraz opisywały wygląd zewnętrzny bazyliszka.
W rundce "bez przymusu" wypowiadały się - dlaczego warto być posłusznym.
Przesłaniem legendy było ukazanie podopiecznym uniwersalnych postaw jak: posłuszeństwo i odpowiedzialność za bliskich.
Ukazane wartości pozwoliły zrozumieć, że posłuszeństwo w codziennym życiu służy powszechnemu dobru, a odpowiedzialne zachowanie - buduje wzajemne zaufanie, dobre relacje między ludźmi, pozwala nam żyć harmonijnie, pożytecznie i szczęśliwie.
Uczniowie zaciekawieni wizerunkami obrazkowymi bazyliszka tworzyli własne wizje tej mitycznej bestii.
Dziękuję uczniom za aktywny udział w zajęciach, a wychowawcom za życzliwość i współpracę.
Bibliotekarz: Małgorzata Napiórkowska
Wycieczka i warsztaty optyczne na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej
W dniu 4 listopada 2022 r. grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką Pani Iwony Puławskiej i Pani Moniki Wilk wzięła udział w wycieczce do Warszawy. Głównym punktem programu wycieczki były warsztaty optyczne na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej.Uczniowie najpierw poznali teoretyczne podstawy optyki, które następnie wykorzystali w praktyce do stworzenia hologramów w laboratorium optycznym, w całkowitej ciemności. Kolejną atrakcją wyjazdu był Escape Room, gdzie uczniowie integrowali się i bawili. Dodatkowo w trakcie wycieczki realizowane były zagadnienia z zakresu profilaktyki uzależnień. Uczniowie rozwiązywali test konkursowy - " Stop uzależnieniom ". Serdecznie dziękujemy Panu Wójtowi Dariuszowi Łukaszewskiemu za wielką życzliwość i wsparcie w organizacji wycieczki - Wdzięczni uczniowie wraz z opiekunami.
Turniej piłki ręcznej
27 października 2022r. w naszej szkole odbył się Turniej Piłki Ręcznej o Puchar Wójta Gminy Kadzidło. Rywalizowało 6 drużyn , SP 10 Ostrołęka, Surowe, Chorzele, Wyszków , Drążdżewo i Kadzidło, uczniowie rywalizowali w kategorii rocznik 2010 i młodsi.
Były emocje, mnóstwo goli, występy cheerleaderek , aplauz na trybunach.
Czarnym koniem turnieju była drużyna ze SP 10 Ostrołęka i nie zawiodła pokonując wszystkie drużyny .
Klasyfikacja końcowa:
I miejsce SP 10 Ostrołęka
II miejsce Wyszków
III miejsce Kadzidło
IV miejsce Drążdżewo
V miejsce Chorzele
VI miejsce Surowe
Dzięki Panu wójtowi nie obyło się bez pucharów, medali , podziękowań, były statuetki dla najlepszego zawodnika , otrzymał ją Aleksander Ferenc z SP10 Ostrołęki i najlepszego bramkarz , otrzymał ją Alan Zalewski z Wyszkowa.
Dzięki staraniom pani dyrektor dla uczestników turnieju były słodkie bułeczki, napoje, woda mineralna . Za wsparcie dziękujemy firmom : Usługi Mechaniczne Michał Koczkodan , Piekarnia Sezam z Baranowa oraz Top Market Kadzidło .
Po zakończeniu turnieju słychać było bardzo dużo pochlebnych opinii, może będzie cykliczność...
Organizatorem Turnieju był Zespół Placówek Oświatowych im. Kardynała Wyszyńskiego w Kadzidle
Międzynarodowy Projekt Krokus
Już poraz drugi nasza szkoła bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Krokus, którego polskim koordynatorem jest Żydowskie Muzeum Galicja. Nieopodal szkoły uczniowie Koła Historycznego sadzą cebulki żółtych krokusów, które po zakwitnięciu wczesną wiosną, będą upamiętniać dziecięce ofiary Holocaustu.
Szkoła pamięta
Jak co roku - z okazji zbliżającego się święta Wszystkich Świętych - uczniowie naszej szkoły porządkują teren wokół Miejsc Pamięci Narodowej, tym razem włączając się w ogólnopolską akcję #Szkołapamięta. Na zdjęciach uczniowie podczas zajęć Koła Historycznego pod opieką M. Tomczaka
Wycieczka na spektakl anglojęzyczny p.t " Christmas Carol"
We wtorek 25 X 2022 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką pań Elżbiety Bogdańskiej i Haliny Bochomulskiej pojechali na spektakl w teatrze Buffo w Warszawie, który został przygotowany przez aktorów z Wielkiej Brytanii, z teatru TNT Theatre Britain. Nasi uczniowie mieli szansę zobaczenia w oryginale sztukę Carola Dickensa pt " Christmas Carol" czyli "Opowieść Wigilijną". Aktorzy wspaniale spełnili swoje zadanie, odgrywając z dużą dozą humoru postacie i wciągając widzów w historię skąpego Mr Scrooga. Nasi uczniowie zaś mieli szansę osłuchania się z j. angielskim, odgrywanym przez native speakerówi i tym samym sprawdzenia i rozwijania swoich umiejętności językowych.
Dodatkową atrakcją była wizyta w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury.
"Mały bohater w oczach dzieci" - ilustracja do opowiadania Małgorzaty Urszuli Laski.
W celu rozwijania zainteresowań czytelniczych oraz aktywności twórczej - szkolna biblioteka klas I-III we współpracy z wychowawcami zachęciła uczniów z klas trzecich do udziału w akcji czytelniczo - plastycznej "Mały bohater w oczach dzieci".
Zadaniem uczniów było przeczytanie na lekcji opowiadania pt. "Mały bohater" autorstwa M. U. Laski i wykonanie ilustracji do wybranego fragmentu tekstu.
Ekspozycja najciekawszych prac uczniowskich zaprezentowana została 4 października 2022 r. na spotkaniu autorskim Pani Małgorzaty Laski.
Wachlarz prac oraz ich pomysłowość utwierdziły nas w przekonaniu, że wyobraźnia dzieci jest niesamowicie ekspresyjna i warto ją uaktywniać.
Pisarka wyróżniła i nagrodziła trzech uczniów egzemplarzami "Małego bohatera" za najbardziej pomysłowe prace.
Wręczenia nagród dokonała Pani dyrektor Halina Prusaczyk.
Nagrodzeni uczniowie:
Urszula Sutuła z kl. 3b
Julia Bulak z kl. 3b
Alan Sobiech z kl. 3b
Dziękuję uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i włączanie się w działania biblioteki szkolnej.
Bibliotekarz: Małgorzata Napiórkowska
Warsztaty z rękodzieła
W czwartek, 20 października 2022 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty prowadzone przez mistrzynię kurpiowskiego rękodzieła ludowego Panią Ewę Zdunek- Instruktor ds. plastyki i sztuki ludowej Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. Mieczysława Mieszki w Kadzidle. Chętnych do nauki tworzenia kwiatów z bibuły nie brakowało. Trochę inwencji twórczej, cierpliwości i zręczności dało wspaniały efekt. Powstały kolorowe astry znane też jako michałki lub marcinki. Zajęcia sprawiły dzieciom wiele satysfakcji i zadowolenia. Celem warsztatów było kultywowanie zanikającego rękodzieła oraz wspólna integracja. Dziękujemy za spotkanie.
Dzieci oraz nauczycielki Barbara Niegowska i Sylwia Gadomska
Wycieczka do Ciechanowa – „swego nie znacie cudze chwalicie”
30 września uczniowie klas 5a,5d i 6a wraz z wychowawczyniami odwiedzili miasto Ciechanów.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie . Mieliśmy tam okazję poznać historię zamku oraz zobaczyć, jak świetnie został on zachowany do czasów obecnych.
Drugim punktem był Park Nauki Torus w Ciechanowie . Jest to miejsce, gdzie uczniowie mogą samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, eksperymenty, poznać zasady działania różnych urządzeń. Mogą odkrywać prawa fizyki, matematyki, chemii, techniki. Park rozbudza zdobywanie wiedzy i motywację do nauki.
Nasi uczniowie mieli tam możliwość obejrzenia wystaw, zabawy i edukacji oraz uczestnictwa w warsztatach pt. „Co wiesz o prądzie?”. Prowadzący w sposób ciekawy, jasny i dostosowany do wieku uczestników przedstawił najważniejsze zagadnienia dotyczące napięcia i natężenia prądu. Uczniowie świetnie się przy tym bawili, a przy okazji zdobyli cenną wiedzę.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był Hopa Park - Park Trampolin . Wszyscy uczniowie z niecierpliwością czekali na tę atrakcję, spragnieni ruchu i zabawy. Bawili się rewelacyjnie pod czujnym okiem instruktorów i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.
Na koniec udaliśmy się do restauracji na smaczny obiad, a po nim szczęśliwi, zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
Ślubowanie klas pierwszych
Happening poetycki na ulicach Kadzidła
Jesiennie i nastrojowo. Z udziałem naszych uczniow, dyrekcji, wójta gminy, pracowników biblioteki i Centrum Kultury Kurpiowskiej.
Razem rozkodujmy afazję
1 października w ramach projektu Każdy inny-wszyscy równi obchodzony był Ogólnopolski Dzień Osób z Afazją Rozwojową. Uczniowie klas 1-3 z prezentacji i gazetki szkolnej dowiedzieli się co to jest afazja, jak się objawia oraz z jakimi trudnościami borykają się takie osoby. Rozwiązywały również zadania udostępnione przez Stowarzyszenie
Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących
Uczniowie klas III z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niesłyszących i Języka Migowego uczestniczyli w warsztatach z surdopedagogiem Panią Aleksandra Dąbrowską... Uczniowie dowiedzieli się z jakimi trudności na co dzień mierzą się osoby z niedosłuchem. Każdy miał możliwość nauczyć się podstawowych zwrotów i alfabetu w języku migowym.
Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w warsztatach.
Dziękujemy Pani Aleksandrze za przybliżenie nam tak ważnego tematu.
To był bardzo twórczy i aktywny czas!
Uczyliśmy się o bezpieczeństwie pod czujnym okiem Pana Policjanta
Spotkanie autorskie
W dniu 4 października 2022 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie Pani Małgorzaty Urszuli Laski z uczniami klas drugich i trzecich wraz z wychowawcami.
Kurpie Zielone są małą ojczyzną, krainą dzieciństwa i wielu wspomnień Pani Małgorzaty Laski. Pani Małgorzata jest autorką książek dla dzieci i młodzieży, do których przemyca informacje o naszym regionie, wplatając często dialogi w dialekcie kurpiowskim oraz porusza tematykę zagrożonych lub będących pod ochroną zwierząt. Mieszka i pracuje we Frankfurcie nad Menem.
Autorka powieści: Dziewcak, Łatwo nie będzie, Miód w deszczu; książek dla dzieci: Pan Dreptusiński, Tajemnica Żabiej Wyspy, Notros, Wszyscy jesteśmy potrzebni; opowiadania Mały bohater oraz tomiku wierszy inspirowanych Kurpiowszczyzną pt. Pod kurpiowską strzechą.
Na spotkaniu pisarka przybliżyła uczniom swoją twórczość, wykorzystując karty narracyjne do teatrzyku KAMISHIBAI.
Miłą niespodzianką dla autorki była prezentacja jej wiersza pt. „Kurpiowskie smaki”. Wiersz został przełożony na gwarę kurpiowską przez p. Halinę Cichoń i jej uczniów na zajęciach z dialektu kurpiowskiego.
Z naszym gościem pożegnaliśmy się pieśnią kurpiowską „W kadzidlańskim boru”.
Książki naszej autorki pozwalają na odkrywanie wrażliwości na otaczający świat i ludzi, zmuszają do refleksji i dostarczają wielu wzruszeń.
Dziękujemy za te piękne utwory, okraszone tęsknotą za ojczyzną i domem rodzinnym osadzonym w Puszczy Kurpiowskiej.
Organizatorem uroczystości była biblioteka szkolna klas I-III i dyrektor szkoły p. Halina Prusaczyk.
Po spotkaniu uczniowie mieli możliwość zakupienia wybranej książki pisarki wraz z imienną dedykacją i autografem.
Bibliotekarz: Małgorzata Napiórkowska
Pamięć o patronie
Jak co roku pod koniec września czcimy pamięć o gen. Aleksandrze Krzyżanowskim "Wilku", patronie szkoły. Po uroczystej Mszy Świętej z udziałem pocztów sztandarowych i wójta gminy Kadzidło, złożyliśmy wspólnie kwiaty pod tablicą pamiatkową i ruszyliśmy na pieszy rajd szlakiem Żołnierzy Niezłomnych Wyklętych po naszej gminie. Uczniowie klas ósmych przeszli ok 25 km odwiedzając po drodze obozowisko Józefa Kozłowskiego "Lasa". W trakcie rajdu rozwiązywaliśmy przygotowane i ukryte wcześniej zagadki i zadania z historii, chemii i fizyki. Zobaczyliśmy najstarszy dąb na Kurpiach, torfiwisko Karaska, wieżę obserwacyjną a nawet spotkaliśmy żmiję (!) Dziś podsumowaliśmy konkurs. Zwycięskim zespołom gratulujemy!
POD KURPIOWSKĄ STRZECHĄ – BIESIADA POETYCKA DLA UCZNIÓW KLAS I – III
O tym, że jesień jest porą szczególnie wdzięczną dla poezji, wiadomo nie od dziś, a dotyczy to zarówno pisania, jak też czytania strof w mowie wiązanej.
Jesień wita nas kolorowymi liśćmi i ciepłymi promieniami słońca, ożywają uczucia. A nawet gdy pada deszcz, to cóż z tego. Jak mówi piosenka: „na deszczowe dni trzeba też coś mieć / może jakiś dawno nie czytany wiersz”.
W dniach 29 września i 3 października najmłodsi czytelnicy zostali zaproszeni do świata poezji. Wysłuchali wierszy ze zbioru „Pod kurpiowską strzechą” autorstwa Małgorzaty Urszuli Laski.
Wiersze w estetyce japońskiego teatru KAMISHIBAI zaprezentowali zaproszeni goście:
Wójt Gminy Kadzidło- Pan Dariusz Łukaszewski
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kadzidle- Pani Halina Prusaczyk
Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Kadzidle- Pani Anna Mikulska
Nauczycielki współorganizujące kształcenie specjalne- p. Alicja Duszak,
p. Magdalena Kaliszewska
Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej- p. Elżbieta Jurga – Dymerska,
p. Ewa Płoska, p. Cecylia Tańska, p. Mariola Krystian, p. Anna Danuta Mielnicka, p. Barbara Zaniewska, p. Halina Cichoń
Biesiada poetycka stała się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników naszej biblioteki, popularyzowała literaturę poprzez piękno słowa mówionego i przygotowała podopiecznych do aktywnego uczestnictwa w kulturze.
Dzieci miały okazję wysłuchać wierszy związanych z tradycją i kulturą regionu kurpiowskiego oraz porozmawiać na temat wysłuchanych utworów. Ponadto sprawdziły swoją wiedzę rozwiązując krzyżówkę o tematyce kurpiowskiej.
Czytanie wierszy metodą KAMISHIBAI było dla uczniów ciekawą formą opowieści i niecodziennym spotkaniem z poezją.
Dziękuję gościom i nauczycielom za aktywne promowanie czytania poezji wśród dzieci i zaangażowanie w proponowane przez bibliotekę inicjatywy.
Bibliotekarz: Małgorzata Napiórkowska
Archiwum Aktualności