Sprawozdanie finansowe Zespołu Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle zostało zamieszone na stronie Urzędu Gminy w Kadzidle w zakładce BIP oraz dostępne jest pod linkiem:
Sprawozdanie finansowe szkoły
Bohaterowie ulubionych bajek
W grupach 0.1 i 0.2 oddziału przedszkolnego odbyl sie konkurs plastyczny w ramach akcji "Cała Polska czyta Dzieciom" pt. "Bohaterowie ulubionych bajek".
Z grupy 0.1 wpłynęło 5 prac, z grupy 0.2 - 7 prac. Po przeanalizowaniu prac dzieci p. Barbara Niegowska i p. Cecylia Wojciechowska postanowiły przyznać wszystkim dzieciom nagrody, które otrzymają po powrocie do szkoły (na zakończenie roku szkolnego).
Z grupy 0.1 nagrody otrzymują:
- Lena Dawid "Marinet",
- Oliwier Parzych "SpongeBob Kanciastoporty",
- Antoni Jaksina "Kubuś Puchatek",
- Laura Kupis "Księżniczka na ziarnku grochu",
- Julia Bulak "Kot i pies".
Z grupy 0.2 nagrody otrzymują:
- Blanka Dziczek "Roszpunka",
- Alicja Korzeniecka "Biedronka i Czarny Kot",
- Lena Gut "Kubuś Puchatek",
- Krystian Długołęcki "Pszczółka Maja",
- Maria Sobiech "Pluto i Kot Figaro",
- Fabian Prusaczyk "Kot w butach",
- Natalia Murach "Psi patrol".
Dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy sukcesu.
Barbara Niegowska i Cecylia Wojciechowska
6
Zdalna nauka w klasie 2a i 2d
Inwencja twórcza uczniów klasy 2a i 2d podczas zdalnego nauczania. Dziękujemy serdecznie uczniom za pilną, sumienną i piękną pracę, a Rodzicom za wspaniałe wsparcie i współpracę.
UWAGA!!! Kolejne wytyczne i rekomendacje dla szkół
Prosimy o zapoznanie się z wytycznymi GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych – edukacja wczesnoszkolna:
Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół – konsultacje z nauczycielami w szkole:
Rekomendacje GIS – zajęcia rewalidacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze i wczesnego wspomagania rozwoju dziecka:
Informacja dla rodziców
Drodzy Rodzice, od 6 maja br. istnieje możliwość otwarcia przedszkola i oddziałów przedszkolnych, a tym samym przyjęcia dzieci. W porozumieniu z panem wójtem, czyli organem prowadzącym, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu funkcjonowania placówki na dwa tygodnie, czyli do 20 maja br. Nie otwieramy przedszkola, o czym już Państwo wiecie, nie ze względu na egoistyczne niezrozumienie Państwa trudnej sytuacji, ale w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie i życie naszych podopiecznych, dzieci i pracowników. Czas epidemii zobowiązuje nas do zachowania nad wyraz starannej organizacji pracy i opracowania, stosowania i przestrzegania procedur opartych na wytycznych GIS (zostały zamieszczone na stronie szkoły i przedszkola). Przepisy te są niezwykle trudne do wdrożenia, wymuszają wiele ograniczeń, obostrzeń, a przy specyfice zachowań i potrzeb rozwojowych dzieci wprost nie do spełnienia. Statystyki zachorowań nadal są wysokie, a codzienne funkcjonowanie społeczne nadal w reżimie sanitarnym. Nie pozwala to na spokojne, bezpieczne przyjęcie dzieci do placówki.
Dziś proszę Państwa o zapoznanie się z dokumentem Procedury zapewnienia bezpieczeństwa w Przedszkolu Samorządowym w Kadzidle i oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Zespole Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle w związku z wystąpieniem COVID-19 ( do pobrania poprzez kliknięcie lub w zakładce "Uczniowie i rodzice- dokumenty szkolne"), które zostały opracowane na otwarcie placówki i przyjęcie dzieci. Nie wyłania się z nich obraz przedszkola, jakie wszyscy znamy. Bez ciepła wzajemnych relacji, bezpośredniego kontaktu, w ciągłym niepokoju, w dystansie społecznym, zapachu środka dezynfekcyjnego, ogołoconych salach, wyselekcjonowanych zabawkach- tak by należało pracować. Niemożliwe, by nie móc przytulić płaczącego dziecka, niemożliwe, by móc upilnować dzieci, aby się wzajemnie nie dotykały.
Przeprowadzam rozeznanie w zakresie ilości dzieci, których rodzice chcieliby teraz oddać dziecko do przedszkola. Nie moglibyśmy przyjąć wszystkich dzieci, ponieważ wytyczne zobowiązują nas do przestrzegania zasady 4 m2 na jedno dziecko i jednego pracownika, a to z kolei zmusza do wybierania dzieci spośród chętnych.
To przesłanki, które spowodowały tę trudną dla nas decyzję.
Dziękuję za Państwa ciężką pracę, wsparcie nauczycieli w zdalnej nauce, życzliwość, mądrość. Z relacji nauczycieli wiem, że współpraca jest wzorowa, systematyczna, oparta na wzajemnym zaufaniu i szacunku. To budujące. Niech te relacje pozostaną między nami.
Jeszcze raz proszę o życzliwość i cierpliwość. Zaczekajmy, aż będzie bezpieczniej. Zdrowie należy chronić. Najważniejsze to żyć.
Przedszkole otworzymy możliwie najwcześniej, jak to będzie możliwe. Teraz starannie się do tego przygotowujemy. W razie wątpliwości proszę o kontakt, odpowiem na każde Państwa pytanie.
Z wyrazami szacunku dyrektor Halina Prusaczyk
Podziękowanie dla rodziców
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego
Tęsknimy za szkołą
Mijają kolejne tygodnie kiedy szkoła opustoszała, a My z wytęsknieniem czekamy na powrót do normalności.
Smutne wiadomości
„Można odejść na zawsze,
by stale być blisko.”
Ks. J. Twardowski.
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci naszych absolwentów Patrycji i Mariusza.
Łącząc się w żałobie i smutku składamy kondolencje i wyrazy współczucia.
Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy oraz Uczniowie
Zespołu Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle
Dzień Ziemi 22 kwietnia
"Najwyższą formą materii jest człowiek - Ziemii mieszkaniec.
Najwyższą formą istnienia – świadome jego działanie.
Najwyższą formą działania - walka o pokój tej Ziemii.
Najwyższą formą tej walki – siłami walczyć wspólnymi."
Wisława Szymborska
Z okazji Dnia Ziemi uczniowie kl.3b wykonali plakaty promujące działania ekologiczne w społeczeństwie.( klik)
Uczniowie czują się odpowiedzialni za stan naszej planety - Ziemi, dostrzegają i ukazują w swoich pracach potrzebę recyklingu i segregacji odpadów.
Ponadto prace uczniów pokazują jak mądrze można współżyć z przyrodą, upowszechniają odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną.
Gratuluję pomysłowości i dziękuję za tak piękny apel w postaci kolorowych obrazków ukazujących świat ekologicznej troski o naszą planetę –Ziemię.
Małgorzata Napiórkowska
9
Klasa 2c uczy się zdalnie
Gdy zamknięta jest szkoła dzieci muszą sobie znaleźć nowe zajęcia, które zapełnią im czas i dadzą poczucie satysfakcji. Uczniowie klasy 2c systematycznie uczą się zdalnie, a przy tym rozwijają kreatywność, nie ulegają nudzie. Bardzo dziękuję Rodzicom za zaangażowanie, odpowiedzialność, cierpliwość, wszelkie wsparcie dla swoich dzieci i dla nauczycieli w tej trudnej dla wszystkich sytuacji.
H. Cichoń i A. Duszak
Czas na recykling. Jesteśmy eko i myślimy zanim wyrzucimy - poprzez zabawę uczymy się dbać o środowisko
W Zespole Placówek Oświatowych w Kadzidle w kl. 3b powstał eko – zespół, który poprzez zabawę - uczy się - jak dbać o środowisko. Liderem eko - zespołu została p. Małgorzata Napiórkowska. Młodzi artyści z klasy 3b wspólnie z rodzicami wykonali kolorowe Ekoludki i Ekozwierzątka. Pojawiła się nawet Ekopiłka. Prace zostały zrobione z surowców wtórnych typu: makulatura, plastikowe butelki, zakrętki, nakrętki, folia, tworzywa sztuczne.
Wszyscy uczniowie wykazali się dużym talentem plastycznym, cierpliwością oraz precyzją.
Wspólne majsterkowanie z rodzicami sprawiło dzieciom wiele radości i dostarczyło cudownych chwil przeżytych we wspólnym gronie rodzinnym.
Do miłej zabawy z surowcami wtórnymi zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
9
Dawka inspiracji, motywacji i podziękowania od Pani Dyrektor Haliny Prusaczyk
"Musicie od siebie wymagać, choćby inni od Was nie wymagali."
Jan Paweł II
Wyrazy wdzięczności dla tych, którzy pracują z zadziwiającą sumiennością. Jesteście wielcy:) Dziękuję!
Pozdrowienia dla wszystkich:) Do zobaczenia.
Kontakt ze szkołą
UWAGA!!!
Zostały zawieszone zajęcia w szkole i przedszkolu na okres dwóch tygodni, począwszy od 12 marca 2020r.
Kontakt z sekretariatem szkoły :
-tel. 29 7618082
- email zpokadz@wp.pl
Kontakt z dyrektorem:
- poprzez dziennik elektroniczny
- telefonicznie nr 691 877 691
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych
Informacje ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej
https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach
Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem:
- poradni psychologiczno-pedagogicznych;
- specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
- młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
- przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
- szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
- szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.
Dyrektorze,
- zajęcia w Twojej szkole, przedszkolu, placówce będą zawieszone na 2 tygodnie;
- 12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze;
- od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do szkół;
- poinformuj uczniów, rodziców i kadrę pedagogiczną o tym, jak będą wyglądały kolejne dni;
- od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy;
- poinformuj niezwłocznie rodziców i nauczycieli o ograniczeniu funkcjonowania placówki. Wykorzystaj do tego dziennik elektroniczny lub inne środki komunikacji z rodzicami i nauczycielami. Wywieś informację o zawieszeniu zajęć w widocznym miejscu;
- możesz poprosić nauczycieli o to, aby przygotowali materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże informacje dotyczące e-materiałów, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele;
- w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz w centrach kształcenia zawodowego zawieszenie zajęć dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu;
- uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami nie uczęszczają do szkoły. Realizują jednak przygotowanie zawodowe u pracodawcy na dotychczasowych zasadach;
- od 16 marca br. będą zawieszone zajęcia realizowane w ramach turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników;
- śledź na bieżąco komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju. Sprawdzaj również komunikaty wysyłane przez System Informacji Oświatowej.
W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nauczycielom pozostającym w gotowości do pracy przysługuje wynagrodzenie ustalone na podstawie Kodeksu Pracy (art. 81 § 1).
Rodzicu,
- ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
- zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
- jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
- przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
- rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
- śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.
Uczniu,
- pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
- przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
- odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
- przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.
Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki
Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.
Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:
- dziennik elektroniczny;
- strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;
- mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.
Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
- Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
- Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus
Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!
Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej
Matematyka – wstęp do kariery wynalazcy! – czyli jak nasi czwartoklasiści wchodzą do świata matematyki i poznają sztuczną inteligencję
Miło nam poinformować o nawiązaniu współpracy z Wydziałem Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, w ramach której nasi czwartoklasiści wezmą udział w pilotażowym projekcie edukacyjnym „ Matematyka - wstęp do kariery wynalazcy”,czyli nasi czwartoklasiści wchodzą do świata matematyki i poznają sztuczną inteligencję.
Projekt polega na pracy uczniów z wykorzystaniem innowacyjnej platformy, wspomagającej rozwiązywanie zadań matematycznych w systemie, który za pomocą sztucznej inteligencji wspiera i kontroluje na bieżąco postępy uczniów, dostosowuje tempo, stopień trudności i zakres treści matematycznych - indywidualizuje rozwój każdego dziecka i pomaga rozwinąć zdolności matematyczne.
Uczniowie w ramach projektu rozwiązują kolejne moduły zadań interaktywnych i zdobywają następne stopnie awansu. Program wzbogacony jest w skuteczny system motywacji ucznia. Jeśli uczeń napotka trudność w zadaniu, program dostosowuje do poziomu ucznia zadania pomocnicze. System rozpoznaje zdolności ucznia, tworzy profil uczestnika projektu i dostosowuje stopień trudności zadań.Ciekawy interfejs oraz rozbudowany system motywacyjny zachęca uczniów do częstego logowania się na platformie. Najbardziej pracowici i zaangażowani uczniowie zostaną zaproszeni do udziału w warsztatach zorganizowanych przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
Dla wszystkich uczniów to nauka poprzez zabawę ale i wielka szansa, aby odczarować matematykę i pokonać własne trudności, dla uczniów uzdolnionych matematycznie i zainteresowanych w przyszłości studiami na kierunkach technicznych - to okazja nie tylko na podniesienie kompetencji matematycznych i udział w prekursorskim projekcie - Politechnika Warszawska ma bowiem ambitne plany objęcia opieką uczniów szczególnie zdolnych przez kolejne lata.
Do udziału w projekcie wymagana jest pisemna zgoda rodziców. Pytania odnośnie projektu można zgłaszać do nauczycieli matematyki, uczących w klasach czwartych p. Moniki Wilk i p. Haliny Lesińskiej.
Zachęcamy do udziału.
Halina Lesińska i Monika Wilk
Wizyta najmłodszej grupy dialektowej na wystawie w Gminnej Bibliotece Publicznej
Dnia 10 marca 2020 roku uczniowie z młodszej grupy dialektowej ( kl.I -II ) ZPO w Kadzidle wraz z opiekunką H. Cichoń zwiedzili wystawę znakomitych twórczyń ludowych pań: Genowefy Staśkiewicz, Małgorzaty Kowalczyk, Ewy Zdunek oraz Justyny Lemańskiej, którą zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Kadzidle.
13Dzieci podziwiały kunsztowne kwiaty z bibuły, palmy wielkanocne, misterne wycinanki, zdobione pisanki, okazałe kierce oraz haft kurpiowski. Następnie obejrzały film nawiązujący do twórczości poetki i twórczyni ludowej, rodowitej Kadzidlanki - P. Marianny Staśkiewicz. Uczniowie podziwiali zbiór Jej " szydełkowych ludziów", osłuchały z autorską poezją - wierszami o tematyce kurpiowskiej czytanymi przez samą poetkę.
Uczniowie Koła Dialekt Kurpiowski wraz z opiekunką składają podziękowania Paniom z Biblioteki za stworzenie możliwości obcowania z naszym niepowtarzalnym dziedzictwem kulturowym.
Podsumowanie konkursów
2 marca godz.11.00 w CKK w Kadzidle odbyło się wręczenie nagród za Gminny Konkurs Wycinanka Kurpiowska oraz plastyczny " Śladami Kurpiów". Uczniowie z naszej szkoły uzyskali miejsca :
Konkurs Wycinanka Kurpiowska
w kategorii klas IV-VI
I miejsce Patrycja Popielarczyk kl.6a Kadzidło
III miejsce Klaudia Mróz kl.6a Kadzidło
wyróżnienie: Hania Gadomska kl.6a Kadzidło
Konkurs plastyczny "Śladami Kurpiów"
W kategorii: Przedszkola I miejsce Fabian Orzoł z Brzozówki Przedszkole Samorządowe w Kadzidle „Nasz piękny strój ludowy”
Nagroda dla najmłodszego uczestnika Mikołaj Marchewki z Kadzidła Przedszkole Samorządowe w Kadzidle „Wycinanka Kurpiowska”
Szkoła kl.I-III
I miejsce Szymon Orzoł SP w Kadzidle „Chata Kurpiowska”
I miejsce Nina Chrostek SP w Kadzidle „Chata kurpiowska”
II miejsce Nikodem Wiktorowicz SP w Kadzidle „ Zagroda Kurpiowska”
III miejsce Błażej Sakowski SP w Kadzidle „Palmy kurpiowskie”
Wyróżnienie Olgierd Pabich SP w Kadzidle „Tańce kurpiowskie w Zagrodzie”
Piotr Perzan SP w Kadzidle „ Procesja Bożego Ciała w Kadzidle” , Lena Grzyb SP w Kadzidle „Przejażdżka”
Gratulujemy talentów i zachęcamy do wzięcia udziału za rok.
12
Abstrakcyjne obrazy w wykonaniu uczniów klasy 3b
Abstrakcja to obraz kojarzący się z kolorowymi formami, które nie przedstawiają konkretnych przedmiotów ani postaci.
Uczniowie z kl. 3b puścili wodze wyobraźni i łącząc ze sobą kilka barwnych plam stworzyli własne dzieła abstrakcyjne. Plątanina kolorów nadała obrazom nowe znaczenie. Powstały prace pod nazwami: „Balony”, „Tęcza”, „Zagubiona wiosna”, „Barwna kolorowa przyszłość – bez zagrożeń”, „Wiosenny deszcz”.
8W celu lepszego zrozumienia pojęcia - abstrakcja zachęcam do przeczytania opowiadania Stanisławy Zacharko Łagowskiej
pt. „O tym, jak Amelka odkryła co to jest ABSTRAKCJA”.( kliknij w tytuł)
Drogie Dzieci!
Rysujcie, malujcie, twórzcie, obserwujcie, rozmyślajcie, zapamiętujcie i wyciągajcie wnioski!
Wszystko po to, by trochę lepiej poznać i zrozumieć świat!
Małgorzata Napiórkowska
Życzenia świąteczne
Archiwum Aktualności