Żegnaj szkoło! Witajcie wakacje!
Życzymy wszystkim udanych wakacji!!! ♥️ Do zobaczenia w nowym roku szkolnym!
Żegnaj szkoło! Witajcie wakacje!
Życzymy wszystkim udanych wakacji!!! ♥️ Do zobaczenia w nowym roku szkolnym!
Przydział sal
na zakończenie roku szkolnego
19.06.2019r.
4a- Mielnicka Anna- 13 SP
4b- Gałązka Iwona- 8 SP
4c- Gontarz Anna- 5 PG
4d Chrostek Ewa- kino
4e Anna Mikulska- świetlica SP
5a Parzych Beata- 12 SP
5b- Wilk Monika- 10 PG
5c- Prusaczyk Danuta- 16 SP
5d- Grzyb Ryszard- biblioteka PG
5e- Tomczak Elżbieta- 15 SP
5f- Jaworska Sylwia- 11 SP
6a- Urszula Nalewajk- 14 SP
6b- Bochomulska Halina- 7 SP
6C- Kubeł Magdalena- 9 SP
6d- Lesińska Halina- 12SP
7a- Szurnicka Wiesława- 11 PG
7b- Wołosz Dorota- sala gimnastyczna SP
7c- Markowska Jolanta- 8 PG
7d- Rydel Ewa- 12 PG
8a- Szulkowska Elżbieta- 2PG
8b- Lisiewska Marta Lidia- 9PG
8c- Puławska Iwona- 1PG
3a PG- Kłos Ewa- 6 PG
3b PG Kacprzyk Tadeusz- 13 PG
3c PG Boruch Agnieszka- 14 PG
3d PG Piotrowska Ewa- 7 PG
Przywozy i odwozy
w dniu zakończenia roku szkolnego 2018/2019
19.06.2019r.
Przywozy:
Przywozy: bez zmian
Odwozy:
P. Sławomir Grzyb
11.00 –Piasecznia kl. 0-VII + G
p. Krzysztof Duszak
11.00 –Brzozówka kl. 0-VI + G
11.15- Siarcza Łąka, Todzia, Jazgarka, Klimki, Krobia kl. 0-VII + G
PKS p. Stanisław Struniawski
11.00- Golanka (skrzyżowanie na Płoszyce), Sul, Golanka na Sul- kl. 0-VII + G
11.30- Golanka (przy leśniczówce), Grale, Brzozowa, Czarnia- kl. 0-VII +G
PKS p. Roman Parzych
11.00- Tatary kl. 0-VII + G
11.20- Strzałki, Kuczyńskie kl. 0-VII + G
W dniach 5-7 czerwca 2019 roku w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle odbywała się kolejna edycja warsztatów etnograficznych "Ginące Zawody". Dla naszych uczniów to okazja do podróży w czasie i obejrzenia z bliska dawnych tradycji i zwyczajów, zapoznania się z tym, jak żyli ich dziadkowie i wcześniejsze pokolenia tutejszych mieszkańców.
Tematem głównym warsztatów było ciesielstwo, czyli ciesiołka. W Zagrodzie Kurpiowskiej na oczach przybyłych zwiedzających powstawał nowy obiekt - drewniany, kryty strzechą kurnik. Wszystkie metody jego wykonania były tradycyjne, cieśle nie używali narzędzi na prąd. Przecinali, wiercili, łączyli za pomocą narzędzi ręcznych. Kurnik został pokryty strzechą słomianą, również wykonaną na miejscu.
Dużym zainteresowaniem podczas warsztatów było stoisko z modelami kurpiowskich chałup do składania. Każdy uczestnik mógł spróbować postawić ściany, ścianki działowe, umieścić progi i okna. Wszystko musiało być poprawnie złożone, bo źle zrobiony domek rozpadał się.
Swoje stoiska rozłożyli: cieśle, rzeźbiarze, koronkarki, wycinankarki, pszczelarze, tkaczka, kowal, bibułkarka, garncarz, plecionkarze. W izbie trwało ubijanie masła, pieczenie chleba, byśków i fafernuchów. Było też stoisko z wyrobami z wosku i miodem, kącik obróbki lnu. Dzieciom proponowano naukę prostych tańców kurpiowskich, zabaw puszczańskich, mogły też piec kiełbaski na ognisku.
6 czerwca 2019r. w naszej szkole mieliśmy zaszczyt gościć prof. dr hab. Barbarą Falińską oraz prof. dr. hab. Józefa Porayskiego- Pomstę, którzy w ramach rozpoczętej współpracy z Towarzystwem Kultury Języka w zakresie udziału naszej placówki w projekcie „Dialog pokoleń 6” spotkali się z uczniami. Otrzymaliśmy cenne publikacje do biblioteki szkolnej.
Spotkanie rozpoczęło się krótkim występem szkolnego zespołu, który wykonał dwie kurpiowskie piosenki, wprowadzając tym samym w klimat spotkania. Młodzież klas starszych uczestniczyła w warsztatach językowych oraz wysłuchała wykładu, poświęconego kulturze języka, wygłoszonego przez prof. Józefa Porayskiego- Pomstę. Uczniowie klas piątej i szóstej spotkali się z prof. Barbarą Falińską, która podczas warsztatów językowych przybliżyła tajniki pracy badawczej w ramach projektu „Dialog pokoleń”. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wskazówek do przeprowadzania wywiadów, wypełniania stosownych kwestionariuszy.
Kolejny etap przygody językowej to warsztaty językowe w Sokołowie Podlaskim.
Dziękujemy Towarzystwu Kultury języka za to szczególne wyróżnienie, przyjęcie nas do współpracy.
W dniu 11.06.2019r.(wtorek) odbędył się w naszej szkole Szkolny Festiwal Nauki. Cała akcja skierowana była głównie do klas V i VI. Do zwiedzania zostały udostępnione następująca sale: biologiczna, fizyczna, chemiczna, matematyczna, geograficzna, w których to uczniowie klas VII-VIII oraz 3 gimnazjalnych zapoznawali z ciekawostkami naukowymi swoich młodszych kolegów i koleżanki.
07.06.2019 r. w ZPO w Kadzidle odbyła się IV edycja Gminnego Konkursu Wiedzy o Zdrowiu przebiegającego pod hasłem „Żyjmy zdrowo, długo i szczęśliwie”. Celem konkursu jest zwiększenie świadomości uczniów na temat zagrożeń i konsekwencji płynących z niewłaściwego stylu życia, uzależnień oraz upowszechnianie wiedzy na temat: funkcjonowania organizmu człowieka, profilaktyki chorób cywilizacyjnych, społecznych i zakaźnych, udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.
W tym roku do rywalizacji stanęło 10 uczniów z czterech szkół Gminy Kadzidło: Dylewa, Chudka, Jazgarki oraz Kadzidła. Komisja konkursowa składająca się z nauczycieli - opiekunów gimnazjalistów wyłoniła zwycięzców:
I miejsce: Wiktoria Skiba – ZPO w Kadzidle (opiekun - P. Elżbieta Szulkowska)
II miejsce: Aleksandra Szkopińska - ZPO w Dylewie (opiekun – P. Joanna Mrozek)
III miejsce: Natalia Kowalczyk – SP w Chudku (opiekun – P. Edyta Orzoł)
Gratulujemy młodzieży posiadanej wiedzy i zdobytych nagród.
Organizatorzy: Elżbieta Szulkowska, Monika Wilk
W dniach 23 – 26 maja 2019 r.. uczniowie klasy IVa, IVc,Vf, VIa,VIc,VId opieką p.Anny Mielnickiej, p. Anny Grabowskiej, p. Haliny Lesińskiej i p. Magdaleny Kubeł wzięli udział w czterodniowej wycieczce do Krakowa i Zakopanego.
Pierwszego dnia podróży wyruszyliśmy do Krakowa. Pogoda była deszczowa, dlatego szybko zwiedziliśmy Zamek Królewski oraz Katedrę na Wawelu i wieczorem dotarliśmy do pensjonatu.
Drugiego dnia podziwialiśmy piękne widoki: ośnieżone szczyty Tatr i panoramę Zakopanego z Gubałówki oraz Sanktuarium na Krzeptówkach. Nie zapomnieliśmy o Krupówkach i... pamiątkach.
Kolejny dzień przywitał nas słonecznie, to dobrze, bo w planach mieliśmy wycieczkę górską nad Morskie Oko. Widoki na Tatry zapierały dech w piersiach. Po około godzinie marszu zbliżyliśmy się do Wodogrzmotów Mickiewicza, które dało się słyszeć już z daleka ze względu na huk wody spadającej na głazy w dole wodospadu. Po kolejnej godzinie marszu dotarliśmy nad Morskie Oko - to największe jezioro w Tatrach, które leży w Dolinie Rybiego Potoku.
Podczas wycieczki uczniowie poznawali tradycję, kulturę i historię regionu podhalańskiego, podziwiali walory krajobrazu górskiego, uwrażliwiali się na piękno przyrody. Tradycja Podhala, to także tradycyjna kuchnia i… oscypki, po które udaliśmy się do stoisk pod Wielką Skocznią.
Ostatniego dnia po śniadaniu ponownie wyruszyliśmy do Krakowa, dawnej stolicy Polski. Tam zobaczyliśmy: Stary Rynek, Sukiennice, Barbakan i Smoka Wawelskiego. Spróbowaliśmy jak smakują tradycyjne krakowskie obwarzanki i wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego.
Zmęczeni, ale zadowoleni, wieczorem wróciliśmy do swoich domów, aby wypocząć i wrócić do codziennych obowiązków.
Serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy Kadzidło, Panu Dariuszowi Łukaszewskiemu, za częściowe dofinansowanie naszego wyjazdu oraz nieustającą życzliwość.
28 maja zespół dziennikarski opublikował pierwszy numer szkolnej gazetki pt. „Kadzidlański Debiucik” przygotowany w ramach projektu Junior Media, realizowanego przez Polska Press Grupę.
Gazetka będzie ukazywała się cyklicznie. Dostępna jest pod poniższym linkiem:
Bardzo dziękujemy panu wójtowi Dariuszowi Łukaszewskiemu za zainspirowanie uczniów do działalności dziennikarskiej i sfinansowanie warsztatów oraz redaktorkom „Tygodnika Ostrołęckiego”- pani Beacie Modzelewskiej oraz Sylwii Tyszce za przeprowadzenie spotkań warsztatowych oraz wszelką pomoc w redagowaniu gazetki. Podziękowania składamy również pani dyrektor Halinie Prusaczyk za otwartość na nowe działania uczniowskie, szukanie dziedzin, na których uczniowie mogą się realizować i rozwijać swoje pasje, za podtrzymywanie wiary w sukcesy swoich podopiecznych.
Zespół redakcyjny
Grupa chętnych uczniów z klasy 1a i 2d, pod opieką p. Magdaleny Kaliszewskiej, uczestniczyła w zajęciach dodatkowych z programowania i kodowania.
Celem zajęć było testowanie dostępnych rozwiązań wprowadzających nauczanie programowania do edukacji formalnej. Podczas zabawy i uczenia się na zajęciach pozalekcyjnych uczniowie mogli zasięgnąć podstaw programowania za pomocą środowisk programistycznych dostępnych nie tylko on line, ale rónież offline, różnorodnych gier, kart pracy, inertaktywnych kolorowanek i zabaw okołoprogramistycznych, maty do kodowania, ozobotów i wielu innych. Zajęcia rozwijały również kluczowe kompetencje, takie jak myślenie algorytmiczne czy planowanie procesów pozwalających wykorzystywać nowe technologie w różnych dziedzinach życia. Młodzi " programiści" rozwijali umiejętności logicznego myślenia, intuicji, wyobraźni i wnioskowania, dążyli do rozwiązywania problemów i komunikowanie się z wykorzystaniem komputera i innych urządzeń cyfrowych. Kształcili umiejętności bezpiecznego korzystania z urządzeń cyfrowych, bezpiecznego zachowania w sieci i przestrzegania praw autorskich. Kształtowali umiejętności wyszukiwania, gromadzenia, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł. Rozwijali kompetencje społeczne i kształtowali umiejętności pracy zespołowej. W ramach zajęć uczniowie wykonywali zadania biorąc udział w międzynarodowych wydarzeniach takich jak „ Code week”, „ Godzina kodowania” ," Dzień Bezpiecznego Internetu" oraz w ogólnopolskich programach „ Uczymy dzieci programować”, „ Meet and code”, " Zakoduj wiosnę z e-twining".
Głównym zadaniem nauczyciela było zachęcanie uczniów do samodzielnego zdobywania umiejętności wynikających z coraz większych możliwości zastosowania komputerów i szeroko pojętej technologii informacyjnej, oraz kształcenie umiejętności logicznego myślenia.
Taka forma zajęć korzystnie wpłynęła na rozwój wyżej wymienionych kompetencji, jak również uatrakcyjniła nauczanie, stworzyła uczniom możliwości odniesienia sukcesu i wspomagała uczniów w rozpoznaniu ich własnych uzdolnień i zainteresowań w celu dalszego rozwoju.
,, Kto oszczędza, ten z łatwością, dzięki drobnym oszczędnościom,
każdy cel osiągnąć zdoła.’’
Czy warto oszczędzać w SKO? Takie pytanie zapewne zadają sobie uczniowie, którzy nie należą jeszcze do Szkolnej Kasy Oszczędności. W Zespole Placówek Oświatowych w Kadzidle takich dylematów już nie ma. Z radością informujemy, iż nasze SKO otrzymało po raz kolejny nagrodę Banku PKO BP, tym razem są to nagrody rzeczowe w postaci kart podarunkowych Empik na kwotę 1000 zł za BLOG MIESIĄCA KWIETNIA. Na blogu przedstawiamy nasze działania i zamierzenia, dzielimy się informacjami i czekamy na polubienia. Kadzidlańscy SKOwicze, czyli 122 uczniów klas 0-VI zaoszczędzili już na swoich rachunkach ponad 51 tys. złotych.
Co roku bierzemy udział w ogólnopolskim konkursie Szkolnych Kas Oszczędności organizowanym przez Bank PKO BP. Obok bloga szkolni opiekunowie opracowują elektronicznie kronikę, dokumentującą przedsięwzięcia, które przedstawiane są komisji konkursowej.Konkurs rozpoczyna we wrześniu, a kończy w czerwcu.
W tym roku szkolnym otrzymaliśmy też dwie inne ważne nagrody: we wrześniu - nagrodę pieniężną II stopnia na kwotę 2 tys. zł w konkursie za rok ubiegły, a w październiku kolejną nagrodę-40 biletów do Teatru Polskiego w Warszawie na spektakl „|Ferdynand Wspaniały”.. Nagrody przeznaczono na wycieczkę do Warszawy, a najlepsi „ciułacze” otrzymają też nagrody na koniec roku szkolnego.
Opiekunowie SKO : Halina Lesińska i Danuta Prusaczyk
Zespół Placówek Oświatowych w Kadzidle
Dzień 3 czerwca był dla klas I-III uroczysty i pełen atrakcji.
Na początku pani wicedyrektor, Lucyna Bakuła wspomniała postać Kardynała Stefana Wyszyńskiego - patrona naszej szkoły. Opowiedziała o jego dzieciństwie, młodości i trudnej kapłańskiej drodze. Następnie odśpiewano hymn państwowy.
Kolejnym punktem spotkania było złożenie życzeń wszystkim uczniom z okazji Dnia Dziecka.
Następnie odbyła się prezentacja talentów przez uczniów naszej szkoły – Szkolny Dzień Talentów. Można było podziwiać talenty muzyczne (śpiewano, grano na instrumentach, tańczono), plastyczne, recytatorskie. Udział w Dniu Talentów dał uczniom możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, oswojenia z występami publicznymi, „zarażenia” innych swoimi pasjami. Publiczność z zaciekawieniem oglądała występy, gromko oklaskując swoich kolegów i koleżanki. Mali artyści zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami. Dzień Talentów zorganizowały Panie: Magdalena Gwiazdowska, Ewa Płoska, Magdalena Kaliszewska.
W dniach 30 maja - 02 czerwca 2019 r. uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle pod opieką Pań: Elżbiety Szulkowskiej, Iwony Puławskiej oraz Moniki Wilk wyjechali na wycieczkę przyrodniczo - krajoznawczą, której punktem docelowym był Park Narodowy Ujścia Warty.
Pierwszy dzień podróży - czwartek - spędziliśmy w większości w autokarze. Pokonaliśmy trasę 650 kilometrów. Podczas najdłuższego przystanku tego dnia obejrzeliśmy pomnik Jezusa Króla w Świebodzinie.
Kolejnego dnia, tj. w piątek, zwiedziliśmy z przewodnikiem Berlin. Mieliśmy okazję podziwiać tam kilkanaście budowli, m.in.: Uniwersytet Humboldta, Niemiecką Operę Państwową, Katedrę Św. Jadwigi, Gendarmenplatz, pomnik ofiar holokaustu, Bramę Brandenburską. Z punktu widokowego mieszczącego się na dachu Bundestagu obejrzeliśmy panoramę stolicy Niemiec. Przejeżdżaliśmy też obok fragmentów muru berlińskiego. Na zakończenie zwiedziliśmy bardzo ciekawie urządzone Muzeum Techniki.
Trzeci dzień - sobotę spędziliśmy na łonie natury, czyli w Parku Narodowym Ujścia Warty. Wraz z przewodnikiem za pomocą lornetek i lunety obserwowaliśmy faunę terenów podmokłych - przeróżne gatunki ptaków. Następnie zwiedziliśmy ruiny i Muzeum Twierdzy w Kostrzynie nad Odrą. Ostatnią atrakcją tego dnia było ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Na zakończenie wycieczki - w niedzielę - odwiedziliśmy Toruń. Wraz z sympatyczną panią przewodnik zobaczyliśmy najciekawsze zabytki tego miasta, a także braliśmy udział w bardzo pouczającej i przeprowadzonej z fantazją lekcji w Muzeum Piernika.
Serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy Kadzidło, Panu Dariuszowi Łukaszewskiemu, za dofinansowanie naszego wyjazdu: częściowe pokrycie kosztów podróży oraz nieustającą życzliwość.
Dzisiaj - 3 czerwca 2019 roku w naszej szkole Dzień Patrona. Odbył się uroczysty apel przed pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego, podczas którego odśpiewano hymn narodowy.
Wartę honorową przy pomniku pełnili harcerze z naszej szkoły.
Były też przemówienia Pani Dyrektor Haliny Prusaczyk i Pana Wójta Dariusza Łukaszewskiego oraz przedstawiciela Rady Rodziców Pani Marzeny Szymczyk-Struniawskiej. Następnie złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicze.
W związku z Dniem Dziecka ku uczniom popłynęły serdeczne życzenia. Była też słodka niespodzianka w postaci lodów.
Na bazie najlepszych światowych rozwiązań e-learningowych, po wielu latach przygotowań, w oparciu o doświadczenie i infrastrukturę Politechniki Warszawskiej, powstał portal POLinfo.eu, którego celem jest zainspirowanie Juniora do szerszego poznania i lepszego zrozumienia przedmiotów ścisłych.
Dysponujemy tysiącami materiałów lub linków do materiałów dotyczących przedmiotów ścisłych, które zostały przygotowane lub zweryfikowane przez ekspertów z wiedzą techniczną i są sukcesywnie umieszczane na portalu.
Materiały zawarte w linkach ukazują ten sam temat z różnych stron. Każde zagadnienie wyjaśniane jest równocześnie przez kilka osób, dzięki czemu każdy Junior może wybrać autora i formę wytłumaczenia, która najbardziej mu odpowiada. Większość jest dostępna bezpłatnie przez całą dobę na POLinfo.eu.
Dla bardziej zainteresowanych Juniorów przygotowaliśmy również dwie formy zajęć: zajęcia przez Internet prowadzone m.in. przez pracowników naukowych uczelni wyższych, głównie PW oraz zajęcia stacjonarne na Politechnice Warszawskiej. Każdy Junior pracuje w grupie rówieśników o podobnym poziomie wiedzy i zaangażowaniu, co zdecydowanie poprawia efektywność Jego edukacji. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze informatycznej każdy Junior może skorzystać z zindywidualizowanego procesu pogłębiania wiedzy.
Po więcej informacji zapraszamy na www.POLinfo.eu.
W dniu 21 maja 2019 r., uczniowie kl. II i III uczestniczyli w spotkaniu nt. "Bezpieczne dzieci w sieci". Pogadankę z elemetami warsztatowymi przeprowadziła pedagog Ewa Cyran-Kur , w oparciu o materiały Fundacji Poza Schematami "Rysia i Tolek na Cyber-zachodzie". W trakcie spotkania dzieci zastanawiały się nad zaletami i wadami korzystania z sieci i urządzeń ekranowych, dowiedziały się o zasadach bezpieczeństwa przy korzystaniu z Internetu a także proponowały alternatywne sposoby spędzania czasu wolnego ( np. aktywność fizyczna , zabawy z rówieśnikami, gry planszowe, sport, działalność artystyczna czy czytanie książek). Spotkanie zorganizowała p. Magdalena Gwiazdowska.
Powered by aSc EduPage