• Zasady korzystania z multimediów w domu

• Zapraszam do zapoznania się z zasadami korzystania z multimediów przez dzieci i młodzież.

Infografikę znajdziecie Państwo w albumie fotograficznym w zakładce pedagoga szkolnego.

Bardzo dziękuję Tandem - warsztaty pedagogiczne, profilaktyka uniwersalna za możliwość skorzystania z materiałów.

• Organizacja nauki w domu

• PRZYGOTUJ DZIECKU STAŁE MIEJSCE PRACY

Aby nauka była skuteczna dziecko nie może pracować siedząc w łóżku, na kanapie czy przy stole w kuchni, ale w jednym i stałym miejscu.
          Dziecięce "biuro" musi być przystosowane do wieku dziecka, wzrostu, dominującej przy pisaniu ręki. Powinno być też dobrze oświetlone
          i systematycznie wietrzone.

OKREŚL ZASADY I STAŁE GODZINY NAUKI

Wspólnie z dzieckiem opracujcie plan dnia i nauki, uwzględniając naukę, obowiązki domowe, zabawę i odpoczynek.

PAMIĘTAJ O PRZERWACH

Efektywne przerwy trwają około 10-15 minut i przeznaczone powinny być raczej na ruch, a nie granie na telefonie. Należy jednak stosować je w odpowiednim momencie. Uczeń powinien zakończyć pewien etap nauki, dojść do jakiegoś punktu, zanim skorzysta z pauzy.

POMAGAJ W NAUCE

Nigdy jednak nie podawaj gotowych odpowiedzi, ale zadawaj pytania, inspiruj do myślenia. Możesz wskazać na teksty, filmiki, z których uczeń, rozwiązując trudne zadanie, może skorzystać.
          Pamiętaj, że nie jesteście z nauką sami! Zawsze można skontaktować się z nauczycielami i specjalistami ze szkoły. Oni z pewnością pomogą.

MOTYWUJ

W miarę możliwości spróbuj znaleźć czas na sprawdzenie pracy dziecka i docenienie go, nie tylko za to co zrobiło poprawnie, ale także za wysiłek, który włożyło w pracę. Nic tak nie wzmacnia motywacji, jak dostrzeganie efektów pracy.
          Jesteś najcenniejsza osoba dla swojego dziecka. Twoje zdanie, wyrażona pochwała lub dezaprobata ma znaczny wpływ nie tylko na kształtowanie jego zdolności poznawczych, ale obrazu własnej osoby
          i poczucia własnej wartości.