• brak danych
        • DZIESIĘCIOPUNKTOWY PLAN ODSTRESOWUJĄCY


        • Stres dopada każdego. Naucz się, jak sobie z nim radzić.

          1)Bądź realistą - mierz siły na zamiary. Lepiej skupić się na tym, co możesz zrobić w czasie, który Ci pozostał, niż próbować dążyć do rzeczy niemożliwych.

          2)Myśl pozytywnie! Koncentrowanie się na rzeczach negatywnych jedynie wzmaga stres i niepokój, nie pozwalając Ci dać z siebie tyle, na ile Cię stać.

          3)Nie wybiegaj za daleko myślami! Poziom stresu wzrasta, kiedy pojawiają się w Twojej głowie czarne myśli, a Ty zaczynasz się nimi sugerować.

          4)Zrób sobie przerwę - dosłownie i w przenośni. Wiadomo, że ważne jest, aby solidnie uczyć się i powtarzać, jednak jeszcze ważniejsze jest zachowanie właściwej równowagi między pracą a życiem.

          5)Odpowiednio się odżywiaj. Jeśli często czujesz się śpiący, nie masz energii, jesteś zaniepokojony lub zestresowany, oznacza to, że powinieneś zmienić swoją dietę.

          6)Regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne. Dotleniają one Twój mózg, odświeżają umysł i pozwalają jasno myśleć.

          7)Pamiętaj, że to Ty kontrolujesz swoje życie! Musisz podchodzić do różnych egzaminów, ale tylko od Ciebie zależy, jak dobrze je zdasz!

          8)Pracuj nad umiejętnością organizacji czasu. Stres często spowodowany jest faktem, że nieodpowiednio gospodarujesz swym czasem.

          9)Odpowiednio się przygotuj - strach i niepokój pojawia się tylko wówczas, jeśli zdarza się coś, czego się nie spodziewamy - dowiedz się zatem dokładnie czemu masz stawić czoła.

          10)Nie pozwalaj, aby Twoi przyjaciele Cię stresowali (zwłaszcza ci, którzy twierdzą, że sami się nie uczą lub wytykają , że wszystko robisz źle).


           

        • Kilka rad dotyczących uczenia się


        • 1. ZMOTYWUJ SIĘ, WYBIERZ CEL!

          Wylicz korzyści wynikające z nauki (np. dobra ocena, satysfakcja, wolny czas) oraz czego dzięki niej unikniesz (poprawka, nauka w późniejszym terminie, kara od rodziców, powtarzanie klasy).

          2. NIE ODKŁADAJ, ZABIERZ SIĘ!

          Podobno zbieranie się do zrobienia większości rzeczy zajmuje tyle samo czasu co ich zrobienie. Mniej to z głowy. Później będzie czas na serial, facebook, spotkanie ze znajomymi.

          3. STWÓRZ WARUNKI, NIE ROZPRASZAJ SIĘ!

          Wyłącz komputer, telefon, muzykę. Usiądź przy biurku. Zostaw na nim tylko niezbędne rzeczy. Przygotuj sobie potrzebne książki, przybory, picie. Nic nie może Cię dekoncentrować.

          4. STWÓRZ PLAN, OGARNIJ MATERIAŁ!

          Przejrzyj zakres materiału. Sprawdź, co umiesz, a czego musisz się nauczyć. Podziel to na części. Zastanów się, co będzie najważniejsze na sprawdzianie. Zacznij od najtrudniejszych zagadnień.

          5. NIE BÓJ SIĘ! STRES PARALIŻUJE!

          Nic nie umiesz? Na pewno nie zdasz? Masz za mało czasu? To najczęstsze wymówki. Strach dekoncentruje i niszczy plan nauki. Nie masz się czego bać, wystarczy się w spokoju pouczyć.

          6. BĄDŹ AKTYWNY, NIE NUDŹ SIĘ!

          Mózg jest sprawniejszy, im bardziej skupiony i zaciekawiony tematem. Nawet gdy przedmiot jest nudny, musisz zaangażować pamięć. Nie wystarczy bierne czytanie. Podkreślaj, zakreślaj, notuj, dopisuj żarty, rób rysunki i mapy myśli, wykorzystuj kolory, przyklejaj karteczki.

          7. NIE KUJ, ZROZUM!

          Nie nauczysz się całego podręcznika na pamięć. Dużo lepiej zapamiętasz materiał, jeżeli go zrozumiesz. Wtedy zaczniesz tworzyć własne skojarzenia. Mózg, by pamiętać musi się zaangażować.

          8. POWTARZAJ, POWTARZAJ, JESZCZE RAZ POWTARZAJ!

          Naukę możesz podzielić na etapy.

          Pierwszy: przejrzenie materiału, potem uważne przeczytanie, zakreślenie najważniejszych fragmentów, zrobienie notatek itp.

          Drugi: powtarzanie części materiału aż dorozumienia i zapamiętania. Po nim przejście do następnej części.

          Trzeci: powtórzenie materiału po godzinie, dniu, tygodniu itd.

          9. RÓB ZAPLANOWANE PRZERWY - MÓZG POTRZEBUJE ŚWIEŻOŚCI!

          Rób regularne przerwy np. 10 min co 45 min. Podczas nich przebiegnij się, pospaceruj dzwoniąc do znajomego itp. Nie siedź przy biurku.


           

        • Zaplanuj swój dzień!!!


        • Umiejętność planowania czasu bardzo pomaga w życiu, zwłaszcza teraz, podczas zdalnego nauczania. Jeśli nauczycie się dobrze organizować sobie dzień, łatwiej będzie Wam ze wszystkim zdążyć. Mając dobry plan, wszystko wykonacie szybciej i sprawniej, a co najważniejsze - o niczym nie zapomnicie.

          Bardzo przydatnym narzędziem w planowaniu czasu jest planer, czyli dobrze przemyślana, uporządkowana lista zadań do wykonania.

          Przygotowałam dla Was przykładowe planery (znajdziecie je w albumie), może któryś przypadnie Wam do gustu i zechcecie go wykorzystać. Zachęcam Was także do tworzenia własnych spersonalizowanych planerów.


           

        • Zasady zdalnej nauki


        • Zachęcam Was do zapoznania się z kilkoma zasadami zdalnej  nauki.

          Spróbujcie je zastosować!!!

          W albumie znajdziecie plakat dotyczący tego zagadnienia.

           

           

           


           

        • W jaki sposób wykorzystywać rytm dobowy w celu osiągnięcia najlepszych wyników w nauce?


        • W albumie znajdziecie plakat, który podpowie Wam w jaki sposób wykorzystać rytm dobowy, by osiągać jak najlepsze wyniki w nauce.

           

           


           

        • Dziecięcy Telefon Zaufania              800-12-12-12


        • Zważywszy na sytuację związaną z panującą pandemią koronawirusa oraz wiążącymi się z nią przymusem izolacji, ograniczenia kontaktów, w tym też utrudnionej możliwości uzyskania pomocy psychologicznej, Rzecznik Praw Dziecka uruchomił bezpłatny, całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania - 800 12 12 12 i czat internetowy prowadzony na stronie https://brpd.gov.pl/sos-cza.

      • Kontakt

        • Zespół Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle
        • (029)761 80 82
        • 07-420 Kadzidło ul. Kościuszki 13 07-420 Kadzidło Poland
        • Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Zespole Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle dr Bartosz Mendyk iod@drmendyk.pl lub 507 054 139
      • Logowanie