• r. szk. 1958/59 - r. szk. 1961/62

• r. szk. 1958/59

W roku szkolnym 1958/59 do szkoły uczęszczało 234 uczniów. Na terenie szkoły działały następujące organizacje uczniowskie: PCK – 130 uczniów (op. Janina Sówka), Szkolne Koło Budowy Warszawy – 103 uczniów (op. Janina Bednarczyk), Szkolne Koło Przyjaciół ZSRR – 70 uczniów (op. Anna Brzezińska), SKO – 134 uczniów (op. Helena Tworkowska). Na funkcję kierownika szkoły powrócił p. Czesław Patyra i pełnił  ją do lutego 1959r., kiedy to funkcję tę objęła ponownie p. Reginie Patyra. W styczniu 1959r. ze szkoły w Jazgarce do szkoły w Kadzidle przeniesiony został p. Marian Lechmański. Na zdjęciu poniżej: p. Regina Patyra i p. Marian Lechmański z klasą VII przed budynkiem szkoły.

W marcu objął opiekę nad reaktywowanym harcerstwem (43 członków, drużyna liczy 3 zastępy – 1 męski i 2 dziewczęce). 21 marca 1959r. została powołana do życia organizacja o nazwie Szkolny Fundusz Budowy Szkół (SFBS). Opiekunem została p. Helena Tworkowska. Organizacja ta związana była z ogólnopolską akcją budowy 1000 szkół na 1000-lecie Państwa Polskiego. Jej działalność polegała na zbiórce funduszy z przeznaczeniem na rozbudowę sieci szkół w kraju. W skład SFBS-u weszli wszyscy uczniowie szkoły. Biblioteka szkolna (op. Regina Patyra) skupiała 241 czytelników, zaś księgozbiór jej liczył 2660 tomów książek. W związku z ogólnopolskimi obchodami Dni Książki, Oświaty i Prasy w dniu 10 maja odbyła się impreza środowiskowa, na której z programem artystycznym wystąpili uczniowie szkoły przygotowani pod kierunkiem wychowawców poszczególnych klas. Opiekę nad ogródkiem szkolnym, w którym zasiano mało znane na tutejszym terenie rośliny (kukurydza, soja, kapusta abisyńska, słoneczniki), powierzono p. Anieli Marzewskiej, zaś na okres lata wyznaczone zostały dyżury uczniowskie.

r. szk. 1959/60

W roku szkolnym 1959/60 doszli nowi nauczyciele: dh Alicja Koss, która przejęła opiekę nad żeńskimi drużynami ZHP, p. Teresa Bartkiewicz i p. Elżbieta Kowalewska. Łącznie w szkole pracowało 9 nauczycieli. Ze względu na małą ilość sal lekcyjnych wprowadzona została nauka zmianowa (w klasie I). Biblioteka szkolna została oddzielona od świetlicy i umieszczona w osobnym pomieszczeniu. Jej księgozbiór zawierał 2194 tomy książek, z których korzystało łącznie 227 uczniów. Do ZHP należało 47 uczniów, z czego 22 w żeńskiej drużynie a 25 w męskiej. Powstał chór szkolny, którego prowadzenie powierzono p. Alicji Koss. Na konto Narodowego Funduszu Budowy Szkół przekazana została kwota 2700 złotych, uzyskana z przeprowadzonych akcji dochodowych (zbiórka surowców wtórnych, loteria, składki klasowe). W okresie wiosennym uporządkowany został teren boiska szkolnego. Uczniowie zasadzili 50 drzewek jarzębiny oraz 10 dębów. Szkoła uczestniczyła w powiatowym konkursie czytelniczym zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Ostrołęce. Czynnie włączyła się w ogólnopolską akcję obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego.

r. szk. 1960/61

Kierownictwo szkoły objął p. Józef Podbielski, który pełnił tę funkcję do 1971r. Do grona nauczycielskiego doszła p. Władysława Podbielska. W dniu 25 sierpnia 1960 roku odbyło się Posiedzenie Rady Pedagogicznej, na którym dokonano przydziału wychowawstw, przedmiotów, opieki nad organizacjami szkolnymi i kółkami zainteresowań. Do szkoły uczęszczało 294 uczniów (kl. I–VII). Na zdjęciu poniżej klasa VII przed kapliczką.

Szkolne Koło SKO, pod opieką p. Janiny Bednarczyk, wzięło udział w powiatowym konkursie pod hasłem: „Szlakiem Sztafety Oszczędnych”. W ramach akcji „Tysiąca szkół na Tysiąclecie Polski” zostało przesłane 3160 złotych. Fundusze te pochodziły z dobrowolnych składek uczniowskich, akcji zbierania makulatury i owoców jarzębiny oraz przeprowadzonej loterii fantowej. Zgodnie z wytycznymi wydanymi przez ówczesne władze oświatowe zorganizowane zostały kursy wieczorowe dla pracujących, uzupełniające wykształcenie w zakresie 7 klasowej szkoły podstawowej. Wzięli w nich udział pracownicy miejscowego GS-u oraz Spółdzielni Rękodzieła ludowego „Kurpianka”.

r. szk. 1961/62

Do grona pedagogicznego szkoły doszły p. Janina Gosiewska i p. Elżbieta Łaszczych. Rezygnacja z działalności harcerskiej dh Mariana Lechmańskiego. Całość harcerstwa przejmuje dh Alicja Koss, do której dołącza dh Elżbieta Łaszczych – nauczycielka miejscowej szkoły. Oprócz harcerstwa na terenie szkoły działały takie organizacje szkolne, jak: Szkolne Koło Oszczędności – SKO, PCK, Szkolny Fundusz Budowy Szkół – SFBS, Szkolne Koło Budowy Stolicy i Kraju – SKBSiK, Szkolne Koło Przyjaźni ze Związkiem Radzieckim – SKPZR oraz kółka zajęć pozalekcyjnych: dramatyczne, muzyczne, taneczne i dziewiarskie. W związku ze zorganizowanym przez władze powiatowe Świętem wychowania fizycznego odbyła się Spartakiada szkolna, podczas której uczniowie wystąpili z pokazem gimnastycznym przygotowanym pod kierunkiem pani Janiny Gosiewskiej i pana Mariana Lechmańskiego. Szkoła wzięła również udział w Konkursie czytelniczym zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Ostrołęce. Opiekunem szkolnym konkursu została p. Janina Sówka, zaś hasło jego brzmiało: „Za wolność waszą i naszą” Na pokonkursową wystawę powiatową, przesłane zostały eksponaty – 10 tańczących lalek, które przygotowane zostały przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli: p. Janiny Sówki, p. Teresy Bartkiewicz, p. Władysławy Podbielskiej i p. Józefa Podbielskiego, jako kierownika szkoły. Uczniowie wzięli też udział w Wojewódzkim Zlocie Młodzieży, który odbył się w dniach 9–10 czerwca w Ostrołęce.