• Zajęcia rewalidacyjne

• Planowanie zajęć rewalidacyjnych
        Zajęcia rewalidacyjne planujemy tylko dla Ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego na podstawie tego orzeczenia. Dokonuje tego zespół Nauczycieli i specjalistów pracujących w szkole z Uczniem, który ma wskazanie PPP do pracy z takim orzeczeniem. Przewodniczącym zespołu jest Wychowawca klasy. Dokumentem, w którym potwierdzamy zaplanowanie zajęć rewalidacyjnych, jest indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny (IPET). Szkoła ma obowiązek zorganizować zajęcia rewalidacyjne dla każdego Ucznia niepełnosprawnego, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Te zajęcia  obok obowiązkowych zajęć edukacyjnych należy uwzględnić w procesie kształcenia w szkolnym planie nauczania.
        Rodzaj niepełnosprawności uprawniający do udziału w zajęciach rewalidacyjnych
        Zajęcia rewalidacyjne przewidziane są dla Ucznia niepełnosprawnego, w tym:

• niepełnosprawnego intelektualnie w stopniu lekkim,
        • niepełnosprawnego ruchowo, w tym:
          • z afazją,
          • niewidomego i słabowidzącego,
          • niesłyszącego i słabosłyszącego,
        • z autyzmem, w tym:
        • z zespołem Aspergera,
        • z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Uczeń niepełnosprawny posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, które na wniosek Rodziców czy prawnych Opiekunów zostało wydane przez zespół orzekający, który działa w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym specjalistycznej poradni.
        Wymiar zajęć rewalidacyjnych
        Zajęcia rewalidacyjne na danym etapie edukacyjnym zostały określone do realizacji w minimalnej liczbie godzin:

• 190 godz. dla szkół podstawowych, gimnazjów i zasadniczych szkół zawodowych,
        • 180 godz. dla liceów ogólnokształcących,
        • 240 godz. dla techników.

Ale przy zastrzeżeniu, że tygodniowy wymiar godzin zajęć rewalidacyjnych dla Ucznia wynosi 2 godziny (we wszystkich typach szkół).
        Program zajęć rewalidacyjnych jest zależny od rodzaju niepełnosprawności
        W zależności od rodzaju niepełnosprawności zajęcia rewalidacyjne najczęściej dotyczą:

• korekcji wad postawy,
        • korygowania wad wymowy,
        • nauki orientacji przestrzennej i poruszania,
        • nauki alternatywnych metod komunikacji, w tym:
          • języka migowego
          • makaton
        • innych form rewalidacji, które wynikają z indywidualnego program, np.:
        • muzykoterapia,
        • dogoterapia,
        • terapia zajęciowa,
        • kinezyterapia,
        • hipoterapia.

Zajęcia mają indywidualny charakter
        Rodzaj zajęć rewalidacyjnych i ich forma muszą odpowiadać indywidualnym potrzebom rozwojowym i edukacyjnym Ucznia niepełnosprawnego oraz być dostosowane do jego możliwości psychofizycznych. Dlatego obowiązek ich zaplanowanie należy do zadań w/w zespołu na terenie szkoły.
        Zajęcia rewalidacyjne mogą być indywidualne lub zespołowe – te wskazania powinny być zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. W orzeczeniu powinny być również wskazane rodzaje zajęć rewalidacyjnych, w jakich udział powinien brać Uczeń.
        Podstawa prawna:

• Rozporządzenie MEN z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 204).
        • Rozporządzenie MEN z dnia 30 kwietnia 2013 roku w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 7 maja 2013 r.; poz. 532);
        • Rozporządzenie MEN z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych (Dz. U. Nr 228 poz. 1490 ze zm.).