• Terapia Pedagogiczna

      • ZAJĘCIA KOREKCYJNO-KOMPENACYJNE

        • organizuje się dla uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi lub specyficznymi trudnościami w uczeniu się, czyli z dysleksją rozwojową: w formie dysleksji, dysortografii lub dysgrafii,
        • liczba uczestników na zajęciach nie może być większa niż 5 uczniów,
        • zajęcia prowadzą nauczyciele i specjaliści posiadający kwalifikacje z zakresu terapii pedagogicznej,
        • w klasach I-III szkoły podstawowej najważniejszym celem zajęć jest rozpoznanie i usuwanie przyczyn trudności w uczeniu się dziecka, w tym ryzyka trudności specyficznych, a więc usprawnianie funkcji spostrzegania wzrokowego, funkcji słuchowej, orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, funkcji motorycznych; wyrównywanie braków w zakresie edukacji polonistycznej i matematycznej oraz rozwijanie pozytywnej motywacji do pracy,
        • w klasach IV-VIII szkoły podstawowej  celem zajęć jest głównie stworzenie możliwości wszechstronnego rozwoju umysłowego, psychicznego i społecznego uczniom z utrudnieniami rozwojowymi, umożliwienie uczniom opanowania podstawowych umiejętności czytania i pisania, wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach będących przyczyną trudności szkolnych oraz przezwyciężanie skutków niepowodzeń szkolnych, tj. trudności w czytaniu, pisaniu i liczeniu, a także ich emocjonalnych i społecznych konsekwencji.

        Zajęcia kompensacyjne w szkole to kształcenie i doskonalenie takich podstawowych czynności jak: pisanie, czytanie, liczenie. Prócz tego ćwiczenia wykonywane przez dzieci dotyczą też rozwoju zaburzonych lub upośledzonych funkcji psychomotorycznych.
        Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w tego typu zajęciach, gdyż ich uwagę przyciąga głównie ich ciekawa i atrakcyjna forma. Są to najczęściej ćwiczenia z wykorzystywaniem bardzo rozmaitych pomocy dydaktycznych. Dzięki temu dziecko dużo szybciej i łatwiej przyswaja pewne wiadomości. Odtwarzanie wymaganych czynności także nie sprawia mu większych trudności. To co ważne to także fakt iż często zajęcia kompensacyjne są organizowane tylko dla jednego czy dwójki dzieci. Niekiedy jest tak, że wyniki indywidualnej pracy z dzieckiem z pewnymi deficytami, daje dużo więcej pozytywnych efektów niż zajęcia grupowe.
        Zajęcia kompensacyjne dla dzieci szkolnych czy przedszkolnych, odbywają się poza godzinami lekcyjnymi. Są na nie wyznaczone specjalne dni w tygodniu – najczęściej są to dwa dni w tygodniu. Nigdy jednak nie odbywają się one pod rząd tylko w odstępie kilku dniu.
        W niektórych przypadkach zajęcia kompensacyjne są łączone z innym ich rodzajem. Mówi się wówczas że dziecko zostaje skierowane na zajęcia kompensacyjno- wyrównawcze. Tego typu zajęcia kierowane są głównie do dzieci w wieku szkolnym. Zajęcia tego typu przypominają charakterem, przedłużenie tych przedmiotów i tych umiejętności szkolnych, z którymi dziecko sobie wyraźnie nie radzi. Dzięki nim uczeń nie tylko pokonuje trudności w nauce ale także ma szansę na pozbycie się problemów z pełną adaptacją do środowiska rówieśniczego. W zajęciach tego typu bierze zazwyczaj udział kilkoro dzieci, o takich samych lub bardzo podobnych trudnościach. Odbywają się one również poza godzinami lekcyjnymi. Prowadzone są jednak przez nauczyciela, który dodatkowo przechodzi specjalistyczne szkolenie by mógł również służyć jako terapeuta.
         

      • Kontakt

        • Zespół Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle
        • (029)761 80 82
        • 07-420 Kadzidło ul. Kościuszki 13 07-420 Kadzidło Poland
        • Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Zespole Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle dr Bartosz Mendyk iod@drmendyk.pl lub 507 054 139
      • Logowanie