Nawigacja

 • Otrzymaliśmy 20 elementarzy " Mówimy po kurpiowsku"

  16.10.2018

  Otrzymaliśmy 20 elementarzy
  " Mówimy po kurpiowsku"

  Otrzymaliśmy 20 elementarzy " Mówimy po kurpiowsku" - Obrazek 1

       We wrześniu 2018 roku spotkała członków Koła Edukacji Regionalnej miła niespodzianka. Od Związku Kurpiów otrzymaliśmy 20 elementarzy " Mówimy po kurpiowsku" do nauki dialektu kurpiowskiego.
       Podręczniki te zostaną wykorzystane do prowadzenia zajęć z edukacji regionalnej i nauki języka kurpiowskiego. Tym samym będziemy pielęgnować zanikającą już umiejętność posługiwania się językiem kurpiowskim.
       W imieniu Prezesa Związku p. Mirosława Grzyba podręczniki wręczyła p. Iwona Choroszewska-Zyśk i życzyła owocnej pracy w kultywowaniu naszego dziedzictwa.
       Członkowie koła wraz z opiekunką i dyrekcją szkoły składają serdeczne podziękowania
  .


  ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA ZDJĘĆ W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM

   

 • Spotkanie z pisarką Panią Hanną Brakoniecką

  16.10.2018

  Spotkanie z pisarką
  Panią Hanną Brakoniecką

  Spotkanie z pisarką Panią Hanną Brakoniecką - Obrazek 1

  „ W Kadzidlańskim boru...” i inne piosenki kurpiowskie odśpiewane zostały przez członków Koła z edukacji regionalnej podczas spotkania z pisarką Panią Hanną Brakoniecką.

  Spotkanie autorskie dla klas czwartych Zespołu Placówek Oświatowych odbyło się w Bibliotece w Kadzidle dnia 9 października 2018r.


  ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA ZDJĘĆ W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM

   

 • Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna- Międzynarodowy Dzień Kropki w ZPO w Kadzidle

  Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna- Międzynarodowy Dzień Kropki w ZPO w Kadzidle
  15.09.2018

  Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna-

  Międzynarodowy Dzień Kropki w ZPO w Kadzidle

   

  Od 2009 roku 15 września obchodzony jest International Dot Day zainspirowany historią przedstawioną w książce Peter’a Reynoldsa. Książeczka The Dot opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie.

  Tego dnia w wielu krajach świata obchodzi się święto kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają kropkowe dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty, festiwale talentów i wiele wiele innych niesamowitych dzieł i wydarzeń.

  Podobnie było w tym roku w naszej szkole. Świętowaliśmy Dzień Kropki cały tydzień. Uczniowie obejrzeli krótki film dotyczący historii małej Vashti i kropki. Dodatkowo na małych kółkach, każdy uczeń zapisał swoje imię, klasę i talent, które zostały przytwierdzone do wielkiej kropki talentów.

  Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna- Międzynarodowy Dzień Kropki w ZPO w Kadzidle - Obrazek 1

  Uczniowie klas młodszych wykonali prace plastyczne inspirowane kropką.

  Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna- Międzynarodowy Dzień Kropki w ZPO w Kadzidle - Obrazek 2

  Nie zabrakło też ubrań w kropki, kółka i grochy! W taki sposób uczniowie i nauczyciele obchodzili to bardzo inspirujące święto.

   

 • 14 października Dzień Edukacji Narodowej

  12.10.2018

   

  14 października Dzień Edukacji Narodowej - Obrazek 1

   

 • Wycieczka do Roztoczańskiego Parku Narodowego

  10.10.2018

  Wycieczka do
  Roztoczańskiego Parku Narodowego

  Wycieczka do Roztoczańskiego Parku Narodowego - Obrazek 1

  W dniach 05 - 07 października 2018 r. uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle pod opieką Pań: Elżbiety Szulkowskiej, Iwony Puławskiej oraz Moniki Wilk wyjechali na wycieczkę przyrodniczo - krajoznawczą do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Pierwszego dnia wycieczki, tj. w piątek, zwiedziliśmy z przewodnikiem wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO unikalny zespół architektoniczno - urbanistyczny Starego Miasta Zamościa. Kolejnego dnia, tj. w sobotę, w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym w Zwierzyńcu obejrzeliśmy wystawę „W krainie jodły, buka i tarpana” oraz film ukazujący walory Roztoczańskiego Parku Narodowego. Tego dnia wędrowaliśmy także ścieżką dydaktyczną "Bukowa Góra” oraz podziwialiśmy kapliczkę „na wodzie” i Barokowy Zespół Klasztorny z Kościołem w Krasnobrodzie. Wieczorem piekliśmy kiełbaski w ognisku przygotowanym przez gościnnych gospodarzy Ośrodka Wypoczynkowego w Jacni koło Adamowa. W niedzielę zwiedziliśmy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz poznaliśmy bliżej Henryka Sienkiewicza, dzięki eksponatom zgromadzonym w muzeum w Woli Okrzejskiej - miejscu urodzenia pisarza.

  Serdecznie dziękujemy:

  • Wójtowi Gminy Kadzidło, Panu Dariuszowi Łukaszewskiemu, za dofinansowanie naszego wyjazdu: częściowe pokrycie kosztów podróży

  • Właścicielowi Sklepu "Lewiatan" w Kadzidle za sponsorowanie prowiantu na ognisko

  • Pani Renacie Bochomulskiej za nieustanną życzliwość i wsparcie.


  ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA ZDJĘĆ W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM

   

 • Z okazji setnej rocznicy
  odzyskania przez Polskę niepodległości
  organizujemy akcję pod hasłem
  „Kartka dla Niepodległej”

   - Obrazek 1
      Zadaniem uczniów klas IV-VIII   jest wykonanie oryginalnej pracy plastycznej - kartki urodzinowej (szata graficzna wraz z tekstem życzeń), w formacie A4 lub A3, w dowolnej technice plastycznej. Ma ona przedstawiać kartkę urodzinową z życzeniami dla Polski i może zawierać elementy nawiązujące do symboli narodowych, historii ojczyzny ostatniego stulecia lub do polskich atrakcji turystycznych i przyrodniczych.

       Prace składać należy do 5 listopada 2018r.  do p. Danuty Prusaczyk - sala nr 16.


  UWAGA!
  Uczniowie pracujący pod kierunkiem p. D. Prusaczyk (kl. 4 a,b,c,d,e; 5a,b,c,d,e,f i 6a,b,c,d;) wykonują pracę jako obowiązkowa!!!

   

 • Parada bezpieczeństwa

  03.10.2018

  Parada bezpieczeństwa”

  Parada bezpieczeństwa - Obrazek 1

       Dnia 3 października odbyła się coroczna „Parada bezpieczeństwa”, której celem było propagowanie bezpieczeństwa wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Ubrani w kamizelki odblaskowe uczniowie klas I-III, oddziałów przedszkolnych, a także dzieci z Przedszkola Samorządowego oraz zaproszonych gości z Przedszkola „Radosny Zakątek” przeszły ulicami Kadzidła, niosąc kolorowe, własnoręcznie wykonane znaki drogowe i transparenty.

       Nad bezpieczeństwem najmłodszych czuwali strażacy oraz policjanci. Mimo niesprzyjającej aury, która zmusiła organizatorów do skrócenia trasy przemarszu byliśmy głośni i widoczni dzięki wiwatującym okrzykom i dźwiękom wydawanym z trąbek i piszczałek, a także kamizelkom i znaczkom odblaskowym.
  Po powrocie do szkoły klasy drugie zaprezentowały piosenki o bezpieczeństwie na drodze. Odbyły się również warsztaty „Bezpieczne zachowanie na drodze”.

       Dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom i nauczycielom.

  ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA ZDJĘĆ W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM

   

 • Złote biegaczki z ZPO w Kadzidle

  02.10.2018

  Złote biegaczki z ZPO w Kadzidle

  Złote biegaczki z ZPO w Kadzidle - Obrazek 1

       Bardzo dobrze wypadły dziewczęta starsze z Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle podczas rozegranych 29.09.18r. Mistrzostw Powiatu w Sztafetach Przełajowych 10x800 M. Do złotych medali za piłkę nożną sprzed tygodnia dziewczęta dołożyły kolejne złote krążki w konkurencji wytrzymałościowej wymagającej przełamywania własnych słabości. Pokazuje to, iż sukcesy naszych uczennic w grach zespołowych to nie przypadek lecz spore umiejętności poparte świetną wytrzymałością.

    W składzie sztafety znalazły się: Oliwia Prachniak, Wiktoria Osowiecka, Izabela Staśkiewicz, Patrycja Nasiadka, Paulina Gramadzka, Julia Deptuła, Karolina Wasyk, Łucja Budziłek, Iga Nalewajk, Wiktoria Kaczyńska oraz  rezerwowe Malwina Mróz i Amelia Orzołek

   

 • Konferencja Szkoleniowa – Nowoczesne Zajęcia SKS

  02.10.2018

  Konferencja Szkoleniowa – Nowoczesne Zajęcia SKS

  Konferencja Szkoleniowa – Nowoczesne Zajęcia SKS - Obrazek 1

      26 września 2018r.  na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, została zorganizowana konferencja skierowana do nauczycieli biorących udział w Programie Szkolny Klub Sportowy. Aktywny udział wzięła w niej nauczycielka wychowania fizycznego w ZPO w Kadzidle p. Małgorzata Białczak 

        Na konferencji szkoleniowej pojawiło się ok. 230 nauczycieli z całej Polski. Wszyscy mają wspólny cel, którym jest upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży. Nowoczesne formy aktywności, takie jak np. speed-ball, trickboard, skateboard czy climbing wall zachęcają do sportu i zabawy nie tylko tych najmłodszych.

       Wielka dawka motywacji, merytorycznej wiedzy oraz ciekawych i intensywnych warsztatów zakończyła się dla uczestniczki z Kadzidła, dodatkową nagrodą w postaci sprzętu sportowego do gimnastyki artystycznej.

  Źródło i foto: https://www.szkolnyklubsportowy.pl/aktualnosci/wielka-dawka-motywacji-i-merytorycznej-wiedzy---konferencja-szkoleniowa-nowoczesne-zajecia-sks

  ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA ZDJĘĆ W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM

   

   

 • Czytanie wierszy o Ojczyźnie w ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

  27.09.2018

  Czytanie wierszy o Ojczyźnie w ramach akcji
  CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

  Czytanie wierszy o Ojczyźnie w ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - Obrazek 1

         W dniu 26 września w ZPO w Kadzidle w klasach 0 - 3 odbyło się głośne czytanie wierszy o Ojczyźnie w ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Wiersze czytały uczniom starsze koleżanki z klasy 8c. Przybliżono wiedzę o Polsce i najbliższym regionie jako przygotowanie do szkolnego konkursu plastycznego.

  ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA ZDJĘĆ W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM

   

   

 • Dobre rozpoczęcie roku sportowego drużyn ze Szkoły Podstawowej w Kadzidle.

  25.09.2018

  Dobre rozpoczęcie roku sportowego
  drużyn ze Szkoły Podstawowej w Kadzidle

  Dobre rozpoczęcie roku sportowego drużyn ze Szkoły Podstawowej w Kadzidle. - Obrazek 1

        Świetnie rozpoczął się rok sportowy dla dwóch drużyn ze Szkoły Podstawowej w Kadzidle. W pierwszej z gier zespołowych czyli piłce nożnej finały powiatowe zostały rozegrane 23.09.18r. W kategorii dzieci chłopcy klas VI - V zajęli drugie miejsce ulegając tylko jedną bramką w ostatnim meczu Rzekuniowi. W kategorii młodzieżowej dziewczęta z gimnazjum oraz VIII i VII  klas  zdobyły mistrzostwo powiatu. W turnieju finałowym rozegrały cztery mecze i z bilansem bramkowym 8:0 bez porażki zostały najlepszą drużyną piłkarską w powiecie ostrołęckim. Na zdjęciu stoją od lewej Aleksandra Grądzik, Paulina Gramadzka, Izabela Staśkiewicz, Katarzyna Nowak, Julia Deptuła, Anna Samsel, Wiktoria Kaczyńska, Oliwia Prachniak, Karolina Wasyk.

   

   

 • 100 na 100 lat Niepodległej

  24.09.2018

  100 na 100 lat Niepodległej - Obrazek 1

          Dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości SKO działające w Zespole Placówek Oświatowych w Kadzidle postanowiło zorganizować konkurs plastyczny na projekt 100 złotowego banknotu z elementami graficznymi nawiązującymi do jubileuszu stulecia niepodległości naszej Ojczyzny.
  1/. Adresaci konkursu: 
  Konkurs ma charakter zamknięty, a jego adresatami są uczniowie klas 0 – VIII oraz klas 3 gimnazjalnych z naszej szkoły
  2/. Cele i zasady konkursu: 

  Celem konkursu jest stworzenie projektu banknotu 100 złotowego ( taki, który jeszcze nie istnieje)  
  ● Projekt może zostać wykonany w dowolnej technice. 
  ● Format projektu max A3. 
  ● Projekt powinien zawierać opracowanie awersu (przednia strona) i rewersu (tylna strona) banknotu. Każdy uczestnik może nadesłać maksymalnie 3 projekty banknotu. 
  ● Każdą zgłoszoną pracę należy podpisać imieniem, nazwiskiem, wiekiem autora,  klasą oraz imieniem i nazwiskiem nauczyciela, pod kierunkiem którego wykonana została praca. 
  ● Zdjęcia zgłoszonych prac zostaną opublikowane na stronie internetowej naszej szkoły.
  ● Zgłoszenie projektów do konkursu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich publikację. 
  ● Udział w konkursie jest bezpłatny i całkowicie dobrowolny. 

  3/. Zgłoszenie prac konkursowych: 
  Prace powinny być dostarczone  do dnia 1 listopada 2018 roku do sali nr 16 (pracownia komputerowa naszej szkoły) do p. Danuty Prusaczyk lub do p. Haliny Lesińskiej. Klasy 7 i 8 oraz klasy 3 gimnazjalne przekazują prace do p. Ewy Piotrowskiej.

   

   

 • 06.09.2018

  Moduł Dokumenty szkolne został zmodyfikowany

 • Przywozy i odwozy na rok szkolny 2018/2019. AKTUALIZACJA !!!!!!

  06.09.2018

  AKTUALIZACJA !!!

  Przywozy na rok szkolny 2018/2019

   

  Kierowca p. Krzysztof Duszak – op. Sylwia Kaczyńska

  640- Krobia

  700- Jazgarka

  705- Todzia, Klimki

  740- Siarcza Łąka

   

  Kierowca p. Sławomir Grzyb – op. Barbara Koziatek

  645- Brzozówka

  705- Sul, Golanka

  725- Piasecznia

   

  PKS p. Struniawski- op. Ewa Kowalczyk

  650- Czarnia, Brzozowa, Grale, Golanka (Leśniczówka przed skrzyżowaniem)

  730- Golanka (przy p. Niedźwieckich)

           Golanka (skrzyżowanie na Płoszyce),

           dalej przy świetlicy, przy sklepach i następne przystanki.

   

  PKS p. Roman Parzych- op. Marzena Szymczyk Struniawska

  705- Tatary

  730- Kuczyńskie, Strzałki

   

  Odwozy na rok szkolny 2018/2019

   

  Kierowca p. Krzysztof Duszak – op. Sylwia Kaczyńska

  1310- Brzozówka

  1435- Siarcza Łąka

  1450- Jazgarka, Krobia, Todzia, Klimki

   

  Kierowca p. Sławomir Grzyb – op. Barbara Koziatek

  1310- Piasecznia

  1345- Brzozówka

  1435- Piasecznia

  1455- Brzozówka

   

  PKS op. Struniawski Stanisław- op. Ewa Kowalczyk

  1315- Golanka, Grale, Brzozowa , Czarnia

  1405- Sul, Golanka

  1445 – Grale, Czarnia, Sul, Golanka, Brzozowa

   

  PKS op. Roman Parzych op. Marzena Szymczyk Struniawska

  1315- Tatary

  1345- Kuczyńskie, Strzałki

  1410 – Tatary

  1435- Kuczyńskie , Strzałki

  1505- Tatary

   

   

 • 29.08.2018

  Moduł Dokumenty szkolne został zmodyfikowany 

  Dodano następujący dokument

  Godziny pracy świetlicy kl. I-III w roku szkolnym 2018/2019

 • - Obrazek 1

  Dnia 3 września 2018r. rozpoczynamy Nowy Rok Szkolny 2018/2019

  przywozy/odwozy wg harmonogramu (informacja: e-dziennik, strona szkoły, tablica ogłoszeń)

  800 uroczysta Msza św. w Kościele p.w. Ducha Św. w Kadzidle

  po Mszy św. złożenie kwiatów na cmentarzu parafialnym

  spotkania z wychowawcami klas (wg przydziału sal lekcyjnych – informacja: e-dziennik, strona szkoły, tablica ogłoszeń )

   

   

 • PRZYWOZY I ODWOZY

  NA ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

   

  03.09.2018r.

  Przywozy: godziny przywozów są takie same jak w ostatnim dniu poprzedniego roku szkolnego

  Odwozy:

   

  p. Sławomir Grzyb , Barbara Koziatek

  11.00- Piasecznia kl. 0-VIII+ klasy gimnazjalne

   

  p. Krzysztof Duszak , Kaczyńska Sylwia

  11.00- Brzozówka kl. 0-VIII + klasy gimnazjalne

  11.15 -Siarcza Łąka, Todzia, Jazgarka, Klimki, Krobia kl. 0-VIII + klasy gimnazjalne

   

  PKS Struniawski Stanisław, Kowalczyk Ewa

  11.00 – Golanka (przy leśniczówce), Grale, Brzozowa, Czarnia kl. 0-VIII + klasy gimnazjalne

  11.30- Golanka (skrzyżowanie na Płoszyce), Sul, Golanka na Sul – kl. 0-VIII+ klasy gimnazjalne

   

  PKS Roman Parzych, Marzena Szymczyk Struniawska

  11.00-Tatary kl. 0-VIII + klasy gimnazjalne

  11.20- Strzałki, Kuczyńskie kl. 0-VIII+ klasy gimnazjalne

   

 • PRZYDZIAŁ SAL
  NA ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
  2018/2019

  01-Barbara Niegowska- „0”

  MAŁA SZKOŁA

   

  1A- Mielnicka Anna Danuta – świetlica

  1B- Krystian Mariola- sala 7

  1C- Cichoń Halina- sala 6

  1D- Sobiech Iwona- sala 10

  2A- Zaniewska Barbara- sala 8

  2B- Napiórkowska Małgorzata- sala 9

  2C- Brzozowa Jadwiga- sala 1

  2D- Jechanowska Dorota- sala 5

  3A- Jurga Dymerska Elżbieta- sala 6 duża szkoła

  3B- Tańska Cecylia -sala gimnastyczna mała szkoła

   

  DUŻA SZKOŁA

   

  4A- Mielnicka Anna- sala 13

  4B- Gałązka Iwona- sala 8

  4C- Gontarz Anna zastępstwo Anna Grabowska- biblioteka

  4D- Chrostek Ewa- sala 15

  4E- Białczak Małgorzata- świetlica

  5A- Parzych Beata- sala 12

  5B- Wilk Monika- sala 10 gimnazjum

  5C- Prusaczyk Danuta- sala 16

  5D- Grzyb Ryszard- sala gimnastyczna

  5E- Tomczak Elżbieta- świetlica

  5f- Jaworska Sylwia- sala 11

  6A- Nalewajk Urszula- sala 14

  6B- Bochomulska Halina- sala 7

  6C- Kubeł Magdalena- sala 9

  6D- Lesińska Halina- sala gimnastyczna

  7A- Szurnicka Wiesława- sala 11 gimnazjum

  7B- Wołosz Dorota - sala 5 gimnazjum

  7C- Markowska Jolanta- sala 8 gimnazjum

  7D- Rydel Ewa- sala 12 gimnazjum

  8A- Szulkowska Elżbieta- sala 2 gimnazjum

  8B- Lisiewska Marta Lidia- sala 9 gimnazjum

  8C- Puławska Iwona- 1 gimnazjum

  3A G- Kłos Ewa- 6 gimnazjum

  3B GKacprzyk Tadeusz- 13 gimnazjum

  3C GBoruch Agnieszka- kino

  3D Piotrowska Ewa- 7 gimnazjum

   

 • Przywozy na rok szkolny 2018/2019

  Kierowca p. Krzysztof Duszak – op. Sylwia Kaczyńska

  640- Krobia

  700- Jazgarka

  705- Todzia, Klimki

  740- Siarcza Łąka

   

  Kierowca p. Sławomir Grzyb – op. Barbara Koziatek

  640- Brzozówka

  710- Sul, Golanka

  735- Piasecznia

   

  PKS p. Struniawski- op. Ewa Kowalczyk

  650- Czarnia, Brzozowa, Grale, Golanka (Leśniczówka przed skrzyżowaniem)

  730- Golanka (przy p. Niedźwieckich)

  Golanka (skrzyżowanie na Płoszyce),

  dalej przy świetlicy, przy sklepach i następne przystanki.

   

  PKS p. Roman Parzych- op. Marzena Szymczyk Struniawska

  705- Tatary

  730- Kuczyńskie, Strzałki

  Odwozy na rok szkolny 2018/2019

  Kierowca p. Krzysztof Duszak – op. Sylwia Kaczyńska

  1310- Brzozówka

  1435- Siarcza Łąka

  1450- Jazgarka, Krobia, Todzia, Klimki

   

  Kierowca p. Sławomir Grzyb – op. Barbara Koziatek

  1310- Piasecznia

  1345- Brzozówka

  1435- Piasecznia

  1455- Brzozówka

   

  PKS op. Struniawski Stanisław- op. Ewa Kowalczyk

  1315- Golanka, Grale, Brzozowa

  1405- Sul, Golanka

  1445 – Grale, Czarnia, Sul, Golanka, Brzozowa

   

  PKS op. Roman Parzych op. Marzena Szymczyk Struniawska

  1315- Tatary

  1345- Kuczyńskie, Strzałki

  1410 – Tatary

  1435- Kuczyńskie , Strzałki

  1505- Tatary

   

 • Delegacja na uroczystościach pogrzebowych Olgi Krzyżanowskiej

  03.07.2018

  Delegacja na uroczystościach pogrzebowych Olgi Krzyżanowskiej - Obrazek 1

  W dniu 22 czerwca w Gdańsku w wieku 88 lat zmarła Olga Krzyżanowska, córka gen. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka”, zaliczanego do tzw. żołnierzy wyklętych, który jest patronem Publicznego Gimnazjum w Kadzidle. 

  W okresie II wojny światowej była harcerką Szarych Szeregów.  W 1952 r. ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku. Pracowała w szpitalu powiatowym w Pucku, w szpitalu wojewódzkim, w szpitalu klinicznym Akademii Medycznej, w Wojewódzkiej Poradni Medycyny Przemysłowej w Gdańsku.  W 1980 r. wstąpiła do „Solidarności”, zasiadała w Krajowej Komisji Koordynacyjnej Służby Zdrowia.

  Od 1989 do 2001 r. sprawowała mandat posłanki na Sejm z ramienia Komitetu Obywatelskiego, Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Była wicemarszałkiem Sejmu X i II kadencji, przewodniczyła Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich i Komisji Etyki Poselskiej, pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych. W latach 1990 - 1993 reprezentowała Sejm w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. W 2001 r. z ramienia komitetu Blok Senat 2001 została wybrana na senatora V kadencji z okręgu gdańskiego, zasiadała w Komisji Emigracji i Polaków za Granicą oraz Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.

  Była długoletnią przewodniczącą Rady Fundacji Filmowej Armii Krajowej, członkinią rady Fundacji im. Stefana Batorego, rady programowej Kongresu Kobiet, a od 2011 r. „ministrem zdrowia” w gabinecie cieni Kongresu Kobiet. Nagrodzona Nagrodą Specjalną III Kongresu Kobiet (2011 r.) i nagrodą Pomorskiego Kongresu Kobiet 2014. Laureatka Medalu Księcia Mściwoja II, przyznawanego przez miasto Gdańsk. Mistrz Mowy Polskiej w 2011 r.  Uhonorowana Nagrodą im. Błogosławionej Jadwigi Śląskiej (2011 r.) i Nagrodą Peryklesa (2012 r.) przyznawanego współtwórcom odrodzenia wolności i demokracji w Polsce przez Stowarzyszenie na Rzecz Demokracji. Była członkinią komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010 r. i w 2015 r. Była także członkinią Komitetu Honorowego Obchodów 100-lecia Niepodległości miasta Gdańska oraz kobiecego stowarzyszenia Klub 22. Honorowa Obywatelka Gminy Kadzidło.

  Była odznaczona była m.in. odznaczeniem Za Zasługi dla Praw Człowieka, przyznawanym przez Rzecznika Praw Obywatelskich, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Prywatnie była żoną Jerzego Krzyżanowskiego, profesora nauk technicznych, byłego dyrektora Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, wieloletniego radnego miasta Gdańska.  

  Uroczystości pogrzebowe odbyły się 30 czerwca 2018 roku na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku, wcześniej w kościele św. Mikołaja odprawiono mszę żałobna w intencji zmarłej. 

  W uroczystościach pogrzebowych w imieniu wójta gminy Kadzidło - Dariusza Łukaszewskiego oraz społeczności szkolnej wziął udział poczet sztandarowy Publicznego Gimnazjum im. gen. Aleksandra Krzyżanowskiego "Wilka" w Kadzidle wraz z delegacją uczniów i nauczycieli.

  Pani marszałek pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

  ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA ZDJĘĆ W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM

   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle
  07-420 Kadzidło
  ul. Kościuszki 13
 • (029)761 80 82

Galeria zdjęć